Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bublan: Odposlechnutý špion překročil všechny meze

František Bublan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Bublan | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Proč se Janoušek domlouval s vlivným důstojníkem? Mohlo to být něco za něco, přemýšlí nahlas bývalý šéf rozvědky a poslanec František Bublan a připomíná, že nejnovější nahrávka dodává nový rozměr odposlechům Bém - Janoušek.

"Nemám slov." První reakce člena sněmovní komise pro kontrolu BIS a bývalého šéfa rozvědky Františka Bublana na nejnovější nahrávky odkrývající vliv pražského kmotra Romana Janouška.

VÍCE K TÉMATU:


Podle týdeníku Euro řešil Janoušek s vlivným důstojníkem kontrarozvědky BIS Janem Pavlíčkem problém nedostačujícího vzdělání šéfa tajné služby Jiřího Langa. Ten, ač má jen bakalářský titul, získal hodnost generála.

Dobová zpráva

"Prezident republiky Václav Klaus jmenoval dnes 8. května 2007 na Pražském hradě, při příležitosti státního svátku Dne osvobození, nové generály… Prezident jmenoval do hodnosti brigádního generála plukovníka Bc. Jiřího Langa, ředitele Bezpečnostní informační služby."
Zdroj: Hrad.cz

 "Co k tomu říct? Jedině to, že by to tam měli rozpustit," říká Bublan (ČSSD) pro server Lidovky.cz. Tím tam myslí Langovu BIS.

Server Lidovky.cz se pokoušel získat i reakci samotného Langa, jenž může přijít o post šéfa BIS. Na žádost ale odpověděl: "Obraťte se na tiskového mluvčího BIS."

Něco za něco?

Zmatky kolem nahrávky

V pátek večer zveřejnil server Euro.cz přepis nahrávky mezi Janouškem a Pavlíčkem. V sobotu ovšem František Bublan upozornil na to, že v přepisu jsou otočena jména. To, co podle Eura říká Janoušek, pronáší Pavlíček a obráceně. "Ono to pak ale trochu mění situaci. Já jen doufám, že to v tom Euru jenom spletli, že to není schválně,“ řekl Bublan serveru Parlamentnilisty.cz. To, co se nezměnilo, jé téma hovoru dua Janoušek-Pavlíček a také jejich zřejmý přátelský vztah. "Z technických důvodů došlo v přepisu rozhovoru v původní verzi článku k záměně jmen obou aktérů. Nemění to však nic na tom, že záznam je autentický," napsal omluvu autor Eura Jan Hrbáček. Přepis nahrávky zde:

Janoušek si na nahrávce přátelsky povídá s Pavlíčkem, který působí ve zpravodajské službě od samého počátku a jenž tehdy šéfoval ekonomickému odboru. Dnes velí protiteroristickému odboru. "Jsou určité meze, a to, co jsme si přečetl, není pronikání do rizikového prostředí, to není zjišťování informací, to je jasná spolupráce," je přesvědčen Bublan. 

Nahrávka Janoušek - Pavlíček navazuje na sérii odposlechů, které pražský kmotr vedl s exprimátorem Pavlem Bémem (ODS). Langova tajná služba nyní musí vysvětlovat, proč o podezřelých vazbách Béma neinformovala policii. Podle prvních informací sledování Janouška ukončila po půl roce, aniž by bylo jasné, jak s nahrávkami naložila.

 "Za normálních okolností by ho sledovali další rok, dokud by nenarazili na něco jednoznačného. Tady to vypadá, jako by se domluvili . Že to bylo něco za něco. My skončíme, ty se odvděčíš jinak - třeba zařídíš funkci generála," přemýšlí Bublan.

I touto novou nahrávkou by se měla v úterý zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS. "Budeme požadovat, aby se to řešilo na nejbližším jednání komise," potvrdil LN šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

KDO JE LANG?

Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang

Generál Jiří Lang, ročník 1957, absolvoval Střední průmyslovou školu zeměměřickou a v roce 1996 dokončil bakalářská studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Do kontrarozvědky nastoupil v létě 1990. V posledních letech před jmenováním ředitelem BIS byl náměstkem ředitele této služby pro operativní činnosti. Ve funkci ředitele civilní kontrarozvědky vystřídal Jiřího Růžka, který na vlastní žádost svou pozici opustil v květnu 2003.  

V září 2006 se Lang stal současně i ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy rozvědky, kde vystřídal ve funkci generála Karla Randáka, který byl 20. září 2006 z postu odvolán vládou Mirka Topolánka. V květnu 2007 jej na postu ředitele ÚZSI vystřídal Ivo Schwarz.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!