16. března 2016 12:22, aktualizováno  12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janouškův stav po operaci je vážný, prognóza nejistá. Léčba může trvat až rok

Lobbista Roman Janoušek ještě před vyslechnutím rozsudku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek ještě před vyslechnutím rozsudku. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Roman Janoušek může teoreticky zůstat mimo vězení až 12 měsíců. Odsouzený lobbista podstoupil 27. února plánovanou operaci hlavy, začal ale krvácet do mozku, kvůli čemuž se musel podrobit ještě týž den dalšímu zákroku. Soud mu prozatím výkon trestu přerušil do 9. května.

Soudce Daniel Plíšek konstatoval, že i po vyřešení chirurgických komplikací zůstává prognóza vývoje stavu Janouška z hlediska neurochirurgického a potažmo i neurologického značně nejistá. Nelze vyloučit vznik dalších pooperačních komplikací, a to i v dlouhodobém horizontu. Vyplývá to z usnesení soudu, které má server Lidovky.cz k dispozici.

Lobbista odsouzený za sražení ženy v opilosti senátu předložil rozbor zdravotního stavu od ošetřujícího lékaře, soudního znalce, lékařské zprávy o zdravotním stavu odsouzeného včetně fotodokumentace a videodokumentace operace.

Léčba může trvat až rok

Podle znalce Martina Häckla by měl Janoušek podstoupit celou řadu vyšetření, například z psychiatrie a neurologie. Neměl by být překládán do vězeňské nemocnice alespoň po dobu nezbytnou k dohojení lebečního krytu, což odhaduje na dobu nejméně 3, ale spíše 6 až 12 měsíců.

Janoušek kvůli zákroku opustil vězení v Brně z kraje března. Krajský soud mu odmítl výkon trestu přerušit, na dva měsíce ho nakonec pustil ředitel věznice Dušan Gáč. Vzhledem k vážnému lobbistově stavu však soud názor přehodnotil.

O možnostech léčení lobbisty ve vězeňské nemocnici se radil i s lékařskou komisí vězeňské služby. Brněnská věznice kontaktovala také věznici v Praze na Pankráci disponující nemocnicí s poliklinikou.

Lékaři Janouškovi po operaci naordinovali antiepileptika a doporučují jeho pobyt na neurologickém oddělení, které má zkušenost s pooperačními neurochirurgickými stavy či se stavy po opakovaných krváceních do prostorů okolo mozku.

Vězeňská nemocnice nestačí

„Zdravotnická služba Vězeňské služby ČR nedisponuje zařízením, které by bylo schopné požadovanou péči odsouzenému poskytnout,“ vysvětluje soud, proč Janouškovi přerušil výkon trestu až do května.

Roman Janoušek.

Roman Janoušek u Vrchního soudu.

Janoušek se potýká se zdravotními problémy dlouhodobě. Operaci hlavy prodělal již v roce 2013. Na lodi se podle jeho advokáta Víta Širokého udeřil o stežeň, v hlavě se mu poté udělala výduť, začal mu otékat mozek a ztrácel vědomí. I tehdy se musel podrobit reoperaci. Vyšetření totiž ukázalo, že výduť se opět plní krví.

Soud lobbistu poslal do vězení na 4,5 roku kvůli nehodě, při níž pod vlivem alkoholu srazil na Praze 4 ženu a z místa nehody ujel. O přerušení trestu kvůli zdraví neúspěšně žádal soud celkem třikrát.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!