Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janov potřebuje více sociálních pracovníků

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr pro lidská práva Michael Kocáb. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ke zlepšení situace na litvínovském sídlišti Janov je třeba posílit počet sociálních pracovníků v místě, poradenských kapacit a také připravit protilichvářský program, zaměřit se na prevenci násilí a přijmout nekompromisní postup vůči dealerům drog.

Uvádí to situační analýza vyloučené lokality s názvem "Sociální past," kterou novinářům na tiskové konferenci ministra pro lidská práva a menšiny představil Jozef Murín z vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Dokument podle Murína například ukázal, že v šestitisícové lokalitě je každý desátý obyvatel konzumentem drog. Podstatné je také zaměřit se na místní herny, v Janově jich je 17, jedna přímo proti škole.

Byty starousedlíků jsou neprodejné
Za situaci, která v Janově vznikla, může podle analýzy nepromyšlená privatizace bytů tehdejšího litvínovského zastupitelstva.

Litvínovští zastupitelé už přijali i integrovaný plán rozvoje janovského sídliště. Na jednotlivé investiční akce lze získat dotace z EU ve výši 45 až 85 procent vynaložených nákladů. Náklady na revitalizaci veřejných prostranství jsou vyčísleny na 90 milionů korun, dalších 410 milionů korun si vyžádají opravy bytových domů. Součástí plánu jsou i takzvané měkké projekty zaměřené na sociální terénní práci, prevenci kriminality a vzdělávání.

Do sídliště, kde žije na 6000 obyvatel, byli sestěhováni sociálně slabí obyvatelé z různých koutů země. Žije tam mnoho nezaměstnaných lidí, kteří nemají zájem o vzdělání a mají problémy s dluhy. Na sídlišti trpí i starousedlíci, jejichž byty jsou neprodejné.

Do janovského sídliště vyslala 24. ledna monitorovací hlídky extrémní Dělnická strana (DS). Skupině takzvaných ochranných sborů DS zabránili Romové v průchodu Janovem už v říjnu. Jako odvetu svolala DS na 17. listopad pochod, který skončil bitvou s policií na hranicích Janova a zraněnými na obou stranách. Podle starosty Milana Šťovíčka (ODS) DS parazituje na problémech, které řeší litvínovská radnice.

KOCÁB: ODNÍMÁNÍ DÁVEK NEPLATIČŮM V CHOMUTOVĚ JE NEZÁKONNÉ

PRAHA/ Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ) zopakoval, že odnímání peněz dlužníkům v Chomutově přímo při výplatě sociálních dávek je nezákonné. Vyzval starostku města Ivanu Řápkovou (ODS), aby, když volá po dodržování zákona, sama jeho literu ctila.Kocáb vychází z analýzy ombudsmana Otakara Motejla. Ombudsman podal ministerstvu spravedlnosti podnět k výkonu státního dohledu nad činností soudního exekutora.

Kocáb uznává, že najít východisko ze situace je pro starostku obtížné, nicméně by při tom měla postupovat v souladu se zákonem.

Názory právníků se liší
"Není pochyb o tom, že dávky pomoci v hmotné nouzi exekuci nepodléhají. Na tom nic nemění ani skutečnost, že po okamžiku výplaty dávek dochází k jejich zabavení takzvaným prodejem movitých věcí, za které se považují i hotové peníze. Pokud totiž není pochyb o tom, že takové peníze pocházejí z dávek, ochrana dávek trvá," stojí ve stanovisku ombudsmana, které Kocáb novinářům rozdal.

Město však kritiku odmítá, za zákonný označili postup Chomutova i někteří právníci. Další jejich kolegové se zase snaží dlužníkům pomoci. S plnou mocí od svého klienta přišel například v pondělí vyzvednout jeho dávku právník David Valouch. Exekutor totiž podle něj nemůže podle zákona advokátovi s plnou mocí peníze dlužníka sebrat, nesmí totiž provést osobní prohlídku třetí osoby. Vzhledem k absenci exekutora však Valouch plnou moc neuplatnil.

Kocáb také komentoval Řápkové výzvu, aby přijel do lokality na několik dnů bydlet. Zdůraznil, že ho starostka osobně nepozvala, jedná podle něj pouze o výzvy šířené prostřednictvím médií. Řápková chtěla Kocábovi uhradit týdenní pobyt v panelovém domě s nepřizpůsobivými lidmi. Ministr tvrdí, že nemá na takový podnik čas.

Chomutov navštívila v pondělí ministrova mluvčí Lejla Abbasová. Chtěla monitorovat činnost exekutora, který začal odebírat dlužníkům peníze při výplatě sociálních dávek na magistrátu 17. února. V pondělí však neúřadoval, čelí podle Řápkové tlaku ministerstva spravedlnosti. "Navíc tak poskytneme dlužníkům čas, aby začali své dluhy řešit, například splátkovým kalendářem. Od exekucí neustoupíme, budou pokračovat v březnu," řekla už dříve.


,

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...