29. října 2013 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janýrův syn ocenění nevrátí. Čuba dostal 'jen' medaili za zásluhy

Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku je prezident při projevu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu uděloval na Pražském hradě státní vyznamenání. Na snímku je prezident při projevu. | foto: ČTK

PRAHA Philipp Janýr, syn dlouholetého sociálního demokrata a držitele Řádu TGM Přemysla Janýra, nevrátí otcovo vyznamenání kvůli tomu, že prezident Zeman v pondělí vyznamenal bývalého předsedu JZD Slušovice Františka Čubu. Janýr původně pohrozil, že pokud Čuba dostane stejné vyznamenání jako jeho otec, rodina řád vrátí.

"Takhle k tomu ale není důvod. Pokud se prezident rozhodne někoho vyznamenat za zásluhy v oblasti hospodářství, je to jeho věc," řekl LN Philipp Janýr.

Původně se přitom obával, že Čuba získá Řád Tomáše Garrigua Masaryka, což by podle Janýra znevážilo smysl udělování tohoto řádu určeného lidem, kteří se významným způsobem zasadili o demokracii, lidská práva a humanitu. V takovém případě by pak Janýr údajně uvažoval o tom, že otcův řád, udělený in memoriam, vrátí a ke stejnému kroku vyzve i některé ostatní vyznamenané.

29 oceněných

Prezident Miloš Zeman ocenil v pondělí při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu 29 osobností. Řád Tomáše Garrigua Masaryka propůjčil filozofovi Erazimu Kohákovi a divadelníkovi Jiřímu Suchému. Nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva, neudělil. Nepředal ani žádnou Medaili Za hrdinství.  

ČTĚTE VÍCE:

Zmíněného Františka Čubu, který díky svým úzkým vztahům na stranické špičky KSČ vedl za socialismu slavné slušovické zemědělské družstvo, ocenil medailí Za zásluhy. Stejnou medaili odmítl převzít rocker Vladimír Mišík, který svůj postoj zdůvodnil tím, že nesouhlasí s některými Zemanovými rozhodnutími. Na konečném seznamu oceněných se Mišíkovo jméno neobjevilo.

Marek Kerles, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.