Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonské neštěstí: 300 miliard dolarů

Česko

Japonsko kvůli obří rekonstrukci země zvýší daně, tažení proti jádru zdraží v Evropě plyn i elektřinu

TOKIO/PRAHA Ztráty japonské ekonomiky, způsobené ničivým zemětřesením a znásobené následnými tsunami, budou mnohem větší, než se čekalo. Živelná katastrofa, která téměř před dvěma týdny zasáhla severovýchodní regiony Japonska, může podle japonské vlády stát až 309 miliard dolarů. Stane se tak nejnákladnějším přírodním neštěstím v historii.

Pro srovnání, ztráty z minulého japonského zemětřesení roku 1995 v oblasti města Kóbe, které nevyvolalo přílivové vlny tsunami, činily dvě procenta tehdejšího hrubého domácího produktu a byly vyčísleny na zhruba 100 miliard dolarů. Letošní zemětřesení může tedy stát až trojnásobek této sumy. Japonsko nyní čeká rekonstrukce rozsahem největší od druhé světové války.

Část zaplatí sami Japonci Obnova sedmi nejvíce postižených prefektur země, ve kterých katastrofa srovnala se zemí továrny, domy, silnice nebo mosty, výrazně zasáhne japonský státní rozpočet nejméně na příští tři roky.

Vláda upozorňuje už nyní na to, že Japonce čeká nárůst daní, a vyzývá veřejnost k „fiskální disciplíně“. Další navýšení japonského státního dluhu, který je už teď nejvyšší ve vyspělém světě, by mělo pro Japonsko vážné důsledky. „Pokud by nyní vzrostl japonský deficit, ratingové agentury mohou snížit hodnocení země, čímž by pro Japonsko vznikl problém srovnatelný s živelnou katastrofou,“ řekl Toshiro Muto, bývalý viceguvernér Bank of Japan.

Částka 309 miliard na obnovu, kterou uveřejnila včera japonská vláda, neobsahuje ale mnoho dalších položek za škody vzniklé třeba výpadky energie, ztrátami na finančních trzích nebo zastavením provozu továren. Některé z nich zůstávají stále ještě uzavřené. Dnes hodlá spustit výrobu společnost Fuji Heavy Industries, která vyrábí auta značky Subaru. Výrobu náhradních dílů obnovila také Toyota, která ale ponechá nejméně do 26. března zavřených všech 12 montážních závodů v zasaženém regionu.

Komponenty budou chybět také elektronickému koncernu Sony, obzvlášť části pro výrobu digitálních fotoaparátů, mobilních telefonů nebo televizorů. Provoz svých továren ve čtyřech lokalitách firma Sony přerušila až do konce března. Obavy z radioaktivity Zemětřesení zničilo také devět ropných rafinerií a uvedlo mimo provoz téměř třetinu japonské výrobní kapacity energie. Nedozírné následky může mít únik radiace z poničených reaktorů jaderné elektrárny ve Fukušimě. Ještě včera vycházel šedý kouř z reaktoru číslo 3 a technici museli být evakuováni. Podle oficiálních zdrojů dosud nedošlo k „významnému“ úniku radiace, nicméně zvýšená radiace v postižené oblasti existuje. Limit kontaminace vody přesáhl dvojnásobek a zničena je i celá okolní úroda.

Včera zakázaly dovoz některých potravin USA a je jen otázkou času, kdy je budou následovat i další země. Vývoz potravin ale není pro japonský průmysl stěžejní a mnohem větším problémem by byla kontaminace japonských automobilů, elektroniky nebo náhradních dílů. Japonští výrobci se proto snaží svět uklidnit různými způsoby. Dělníci automobilky Nissan, vyzbrojení detektory radiace, testují auta určená na vývoz. „Nic jsme zatím nenašli, chceme se jen přesvědčit, že žádná radiace v našich autech není,“ řekl prezident firmy Nissan Americas.

Radioaktivita japonskému vývoznímu zboží zatím podle dostupných zdrojů nehrozí. Bylo však nahlášeno několik případů, kdy detektory radiace aktivovali na amerických letištích pasažéři letadel na cestě z Tokia. Úroveň radiace nebyla vysoká a životu nebezpečná.

***

Největší živelní katastrofy

Zemětřesení, Japonsko 2011 308 mld. USD Zemětřesení o síle devíti stupňů, provázené silnou vlnou tsunami, zanechalo 21 tisíc lidí mrtvých či nezvěstných a poničilo průmyslovou zónu i jaderné reaktory, ze kterých stále uniká radiace. Hurikán Katrina, USA 2005 165 mld. USD Jedna z největších přírodních katastrof USA. Ekonomický dopad hurikánu, který zasáhl tři americké státy Louisianu, Texas a Mississippi, byl ohromný. Stovky tisíc lidí ztratily střechu nad hlavou i práci, v troskách skončilo město jazzu New

Orleans. Zemětřesení, oblast Kóbe, Japonsko 1995 100 mld. USD Do letošního března největší dosud naměřené zemětřesení v Japonsku nebylo provázené vlnou tsunami. Zasáhlo oblast šestého nejvějšího města a důležitého přístavu Japonska Kóbe, o život přišlo přes 6 tisíc lidí a 300 tisíc lidí zůstalo bez domova.

Zemětřesení Northridge, USA 1994 95mld. USD Zemětřesení o síle 6,7 stupňů v Kalifornii, jen několik kilometrů odměsta Los Angeles, trvalo pouhých 20 vteřin a bylo největším dosud zaznamenaným zemětřesením v Severní Americe. Stálo život 33 lidí, 9000 bylo zraněných a vznikly obrovské finanční škody Zemětřesení Sichuan, Čína 2008 90mld. USD Zemětřesení o síle 6,7 stupně na pomezí Číny, Ruska a KLDR. Zasáhlo oblast zhruba 100 km od Vladivostoku, ale rozkmitalo i výškové budovy v centru Pekingu. Právě v Číně běhemzemětřesení spadlo nepoměrně velkémnožství škol a v jejich troskách zemřelo 19 tisíc dětí. Celkem zemřelo 90 tisíc lidí. Zemětřesení Irpinia, Itálie 1980 70mld. USD Italské zemětřesení připravilo o život více než 3000 lidí. Velkých finančních částek určených na obnovu země se tehdy zmocnila mafie. Proto italská vláda zřídila při zemětřesení v roce 2009 speciální komise, aby témuž zabránila.

Hurikán Andrew, USA 1992 65 mld. USD Ostrov Bahamy a státy Louisianu a Floridu zasáhl v srpnu roku 1992 ničivý hurikán páté kategorie, který získal jméno Andrew. Obnova zasažených částí si vyžádala 65 miliard dolarů. Tsunami, Thajsko 2004 nevyčísleno Škody ničivé tsunami, která zasáhla západní pobřeží

Thajska stejně jako okolní státy, nebyly vyčísleny, nicméně podle odhadů celková částka 13 zasažených států nepřesáhla 3 miliardy dolarů. Katastrofální byly ale ztráty na lidských životech. V důsledku přívalové vlny zemřelo až 300 tisíc lidí.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Prodej Domy Zemědělská usedlost
Prodej Domy Zemědělská usedlost

Rožmitál pod Třemšínem - Voltuš, okres Příbram
4 500 000 Kč