Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Japonské trápení pokračuje

Česko

Premiér Kan navrhuje zrušení obchodních bariér kvůli podpoře exportu. Čelí však opozici

TOKIO Jižní Korea nedávno uzavřela dohodu o volném obchodu s EU, americký prezident Barack Obama momentálně vyjednává nové zakázky v Indii a Čína představuje silnou konkurenci sama o sobě.

Naproti tomu japonská ekonomika stále stagnuje, populace stárne a posilující jen drtí exportéry. Premiér Naoto Kan se proto rozhodl, že hospodářství je třeba pomoci přes vývoz a volný obchod.

Kan navrhuje vstoupení Japonska do obchodního sdružení Trans-Pacific Partnership (TPP), jež by zemi zajistilo nová odbytiště. Že je situace opravdu vážná, naznačuje i to, že je premiér ochotný vzdát se tradiční podpory zemědělství – tedy odvětví, které je v Japonsku jedno z nejchráněnějších vůbec.

Vstupní podmínky do TPP totiž státy zavazují k odstranění veškerých obchodních bariér s ostatními členy do deseti let. Za to mohou profitovat z bezcelního obchodu a volné hospodářské soutěže.

Organizace zatím sdružuje Singapur, Nový Zéland, Brunej a Chile. O členství usilují například Austrálie, Vietnam nebo Spojené státy, které stejně jako Japonsko chtějí zajistit oživení své ekonomiky přes export.

Díky volnému obchodu by prý Japonsko mohlo získat až 40 miliard dolarů ročně, jak uvádí tamní úřad vlády. Je však otázkou, zda se premiéru Kanovi podaří návrh prosadit, jelikož farmáři mají významnou politickou sílu.

Japonsko, které musí zhruba 60 procent potravin dovážet, si velmi chrání svá tradiční odvětví, jako je pěstování rýže nebo mléčné produkty a na dovoz těchto výrobků je uvaleno clo ve výši až neuvěřitelných 778 procent. Jeho odstranění by nejvíce zasáhlo právě malé farmářské podniky.

Zrušení obchodních bariér a členství v TPP má na druhou stranu podporu průmyslových podniků a byznysmenů. Firmy a koneckonců i premiér Kan se bojí, že jinak ztratí konkurenceschopnost.

Zatímco Toyota musí k ceně každého vozu dovezeného do Evropy připočíst 10 procent kvůli clům, díky již zmíněné dohodě Jižní Koreje s EU nemusí Hyundai platit nic. To samozřejmě představuje velikou výhodu.

Hrozí likvidace zemědělství „Zodpovídám za podporu volného obchodu, který do regionu přinese udržitelný růst a zmenší propast v oblasti příjmů,“ řekl Kan pro Wall Street Journal na summitu organizace APEC, která sdružuje ekonomiky z pacifické oblasti.

S návrhem ale nesouhlasí ani někteří členové Kanovy vlády. Objevily se námitky, že by se mělo Japonsko spíše ubírat cestou bilaterálních smluv s jednotlivými zeměmi a v jednotlivých sektorech.

„Japonskému zemědělství už teď hrozí vymření. Členství v TPP by mu pouze zasadilo ránu z milosti,“ tvrdí Takashita Shinohara, viceministr pro zemědělství z vládní strany DPJ. Průměrný věk farmářů se pohybuje okolo 66 let. I to je podle Kana důvod, proč je potřeba toto odvětví zreformovat, „aby přilákalo i mladé lidi“.

„Primární sektor ekonomiky, který zahrnuje zemědělství, rybolov, lesnictví a důlní průmysl, představuje pouze 1,5 procenta HDP. Neobětováváme zbývajících 98,5 procenta, abychom mohli chránit těch 1,5?“ prohlásil ministr zahraničí Seiji Maehara, jeden z hlavních spojenců premiéra Kana.

Opozice je však silná a podle pozorovatelů se bude Kanovi mstít za to, že v červenci bez předchozí diskuze navrhla zvýšení spotřební daně na pokrytí vysokého rozpočtového deficitu. I proto premiér zatím neučinil žádné závazné rozhodnutí. Jak ale prohlásil Hiromasa Yonekura, šéf koncernu Sumitomo Chemical, „vláda by se neměla splést v tom, kde leží národní zájmy“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!