Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Japonsko bojuje s jenem

Česko

Centrální banka nabídne další levné úvěry, aby zabránila posilování měny

TOKIO Bank of Japan (BOJ) vyjde vstříc požadavkům vlády a nabídne domácím finančním institucím další úvěry v celkové hodnotě 10 trilionů jenů (2,3 trilionu korun).

Úvěry s půlroční splatností budou úročené extrémně nízkou sazbou 0,1 procenta. Ještě před oficiální schůzkou s premiérem Naotem Kanem to včera oznámil guvernér BOJ Masaaki Shirakawa. BOJ chce zaplavit ekonomiku levnou japonskou měnou a zastavit tak její posilování na mezinárodních trzích. Trhy nereagují Uvážíme-li i hodnotu úvěrů s tříměsíční splatností, které centrální banka již poskytuje, dostaneme se k číslu 30 trilionů jenů (7 trilionů korun).

Ani takový objem nově nabízených financí však s trhy příliš nezahýbal. Index Nikkei tokijské burzy sice v reakci na prohlášení posílil, hlavní efekt, oslabení jenu, se však nedostavil. A analytici se shodují, že se tak nestane ani v budoucnu.

„V této fázi předpovídáme jen malý dopad z důvodu malé poptávky domácích bank po finančních prostředcích,“ řekl pro BBC Chiwoong Lee, ekonom investiční banky Goldman Sachs.

Richard Jerram, analytik australské Macquarie Bank, předpokládá, že vliv opatření se bude „blížit nule“ a jde „hlavně o šarádu“. A Tim Condon z ING Bank by dokonce „využil každé příležitosti k nakoupení jenu, jelikož opatření trend posilování stejně nezmění“.

BOJ svými kroky také usiluje o snížení rozdílu mezi výnosy z amerických a japonských dluhopisů. Proti jejím snahám však stojí i prohlášení šéfa americké centrální banky Fed Bena Bernankeho z minulého týdne. Bernanke oznámil, že v případě stagnace americké ekonomiky nebude váhat s přijetím opatření na další podporu růstu. To by však pravděpodobně vedlo k dalšímu oslabení dolaru a investoři by se opět uchýlili k jenu. Obří dluh svazuje ruce Jelikož hodnota japonského dluhu přesahuje dvojnásobek ročního HDP (což ze země dělá nejzadluženější stát v OECD), nemůže se Japonsko dále zadlužovat a podpořit potácející se ekonomiku fiskálními výdaji. Odtud pramení tlak vlády na BOJ, aby hospodářství pomohla alespoň levným jenem. „Apreciace jenu bude mít významný negativní dopad na naše roční výsledky,“ prohlásil nedávno Toshiyuki Shiga, vedoucí provozu v třetí největší japonské automobilce Nissan. Boj se silnou měnou se také stal klíčovým tématem japonské politiky.

***

Centrální banka nabídne další levné půjčky aby zvýšila zásobu peněz v ekonomice a tím zastavila posilující jen, který poškozuje exportéry na nichž do značné míry závisí ekonomické oživení Japonska.

BANK OF JAPAN SE SNAŽÍ POSÍLIT HDP

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...