130 let

Japonsko oslabilo jen, zatím

Česko

Akce japonské centrální banky vyšla, jen prudce oslabil. Vláda se snaží pomoci exportu

TOKIO Japonská měna jen se zatím drží v hodnotách, do kterých ji dostalo opatření tamní centrální banky Bank of Japan (BOJ). Momentální kurz je 85,7 jenu za americký dolar.

BOJ ve středu zasáhla na popud vlády, které už došla trpělivost s neustále posilujícím jenem, který významně poškozoval tamní exportéry. Japonská měna totiž poslední měsíc dosahovala téměř každým dnem nových maximálních hodnot. Ministr financí Jošihiko Noda proto vydal příkaz k nákupu amerických dolarů za rekordní sumu, podle některých odhadů až za 2 triliony jenů (zhruba 440 miliard korun). To měnu během několika hodin oslabilo z 15letého minima 82,87 jenu za dolar.

Premiér Naoto Kan do budoucna nevyloučil další opatření. BOJ proti silnému jenu zakročila poprvé od roku 2004.

Nesouhlasí EU ani USA O možném zákroku BOJ se začínalo mluvit již v srpnu. Silný jen výrazně poškozuje japonské exportní podniky, jejichž zboží činí v zahraničí dražším a méně konkurenceschopným. Přitom vývozy jsou zásadní pro ekonomické oživení Japonska. Zásah BOJ se ale nesetkal s přílišnou podporou v Evropské unii. „Jednostranné akce nepředstavují vhodný způsob, jak řešit světovou nerovnováhu,“ vytkl Japonsku šéf ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker. Ani v USA krok neschvalují.

„Je to velice znepokojující vývoj, budeme ho pozorně studovat,“ řekl Sander Levin, člen Sněmovny reprezentantů.

Zásah Japonska nepodpořil ani Tim Murphy, kongresman za republikánskou stranu. „Pokud jsme v situaci, kdy se každá země stará sama o sebe, pak je to problém,“ uvedl.

Washingtonu na intervenci ale zejména vadí, že po ní bude mnohem těžší přinutit Čínu, aby přestala uměle podhodnocovat kurz své měny juan, jenž poškozuje i americké firmy. Bojí se, že Peking na urgence odpoví v duchu „když oni, tak proč ne my“.

(Ne)spokojení exportéři Přitom Čína ale má na neúměrném posilování jenu a kroku BOJ lví podíl. Právě aby udržela svůj juan nízko, nakoupila podle ministra Nody jenom za letošní rok japonskou měnu v hodnotě 27 miliard dolarů.

Kdo intervenci naopak uvítal, jsou japonské společnosti vyvážející do zahraničí, které si na silnou měnu stěžovaly už měsíce.

Chtěly by ale jen ještě slabší. Většina firem totiž při svých výhledech a uzavírání smluv s odběrateli na letošní rok počítala s kurzem 90 jenů za dolar.

Nynější stav pro ně tedy stále představuje ztrátu. Není navíc jasné, zda chce japonská vláda posilování měny pouze zastavit, nebo ji začít razantněji oslabovat.

„Jestli opatření výrobcům pomůže, záleží na tom, jak dlouho budou intervence pokračovat. Nejlepší scénář by byl dostat měnu zpět nad hranici 90 jenů za dolar,“ prohlásil Tatsuya Mizuno, analytik z Mizuno Credit Advisory.

Některé hlasy z průmyslu ale vládu viní, že opatření přišlo příliš pozdě. Také upozorňují, že místo dolarů měla BOJ nakupovat spíše korejský won, který je slabší, než by si exportéři přáli.

„Slabý won umožňuje firmám z Jižní Koreje snižovat ceny,“ uvedla mluvčí společnosti Sony.

Trhy ale zásah BOJ povzbudil, index tokijské burzy Nikkei vzrostl o téměř 3 procenta. Dařilo se například Toyotě, Mazdě a posilovaly i akcie firmy Sony.

Středeční akce BOJ pravděpodobně nebude poslední. Premiér Kan prohlásil, že „rozhodně nedovolí další překotné pohyby měny“. Jeho rozhodnutí je částečně překvapením, jelikož zásah prosazovala spíše opoziční strana.

***

JAK VYPADÁ MĚNOVÁ INTERVENCE

* Japonské ministerstvo financí naplánovalo datum a rozsah zásahu. * Ve středu ráno začala japonská centrální banka nakupovat americké dolary za svou měnu jen. * Tím navýšila dolarové rezervy a zaplavila trh jenem. * Při přetlaku nabídky klesla hodnota jenu o více než 3 procenta, což byl přesně záměr banky. * Aby ale jen opět neposílil, bude muset centrální banka intervenovat i v budoucnu, jinak se situace nejspíše vrátí zpět. * Analytici ale namítají, že ve snažení o slabou měnu bude muset Japonsku pomoci EU i USA. * Není v silách jediné centrální banky, aby dlouhodobě dokázala stát proti všem investorům a Číně. * Peking totiž dlouhodobě nakupuje jen, aby oslabil svůj juan a pomohl tamním exportérům.

Graf

JAK SE VYVÍJÍ KURZ JENU K DOLARU

15. 9. 2010 91,03

15. 3. 2010 90,52

16. 9. 2010 85,72

Zdroj: Reuters/Hell

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás