Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drábek poslal stíhanému náměstkovi statisíce. Jako odměnu

Odvolaný první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška 3. října dopoledne v chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška 3. října dopoledne v chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2. | foto: ČTK

PRAHA Prvního října si sice exnáměstka Vladimíra Šišku odvedla z kanceláře protikorupční policie v poutech, jeho šéf Jaromír Drábek na něj však nezanevřel: ještě ten samý měsíc mu poslal vysokou odměnu za "úspěšné splnění mimořádných úkolů".

Drábkův nejlépe placený náměstek bral letos v průměru 131 tisíc korun měsíčně. Přesněji: celkový plat za deset měsíců se vyšplhal na 1 319 617 korun, přičemž odměny z toho činily na 335 tisíc korun. Dalším čtyřem náměstkům dal Drábek odměny od 135 do 245 tisíc korun.

Drábek: Korupci jsem nezaznamenal

Přiřadit cifry ke konkrétním jménům s jistotou nelze. Ač server Lidovky.cz požádal s pomocí informačního zákona o kompletní data, ministerstvo uvolnilo pouze anonymizovaný seznam. A to navzdory loňskému rozsudku Nejvyššího soudu a metodickému pokynu ministerstva vnitra a Úřadu na ochranu osobních údajů, podle nichž není možné příjmy vysoce postavených úředníků utajovat.

Šiška se na ministerstvu objevoval i po zatčení, zjistily Lidovky.cz:

Šiška byl nicméně považovaný za Drábkovu pravou rukou a i oficiálně zastával funkci prvního náměstka. Lze proto usuzovat, že letošní nejvyšší plat patřil právě jemu. Třísettisícové prémie dostal podle ministerských dokumentů ve dvou částech. V červnu a v říjnu.

Drábek policii ihned zkritizoval

V podvečer 1. října vystoupil ministr Jaromír Drábek na krátkém mítinku a vyjádřil silné znepokojení nad prací policie. Zvláště mu vadilo, že ho policie předem neinformovala o tom, že  chce Vladimíra Šišku zadržet. "Osobně mě to zasáhlo, byl to dlouhá léta můj blízký spolupracovník," řekl Drábek.

"Skutečně si neumím představit, jakým způsobem může první náměstek ministra vykonat takový trestný čin jako je uplacení někoho," dodal.

Podle zákona by měly státní úřady mimořádné odměny řádně odůvodnit. V dokumentech, které získaly Lidovky.cz s pomocí informačního zákona, stojí pouze nic neříkající formulace: "Za úspěšné splnění mimořádných nebo zvlášť významných pracovních úkolů."

Konkrétnější není ani samotný Drábek, který Šiškovi odměnu udělil. "Vedoucím pracovníkům ministerstva jsem udělil odměny za třetí čtvrtletí podle dosažených výsledků práce," říká Jaromír Drábek na otázku, proč Šiškovi dal prémie ještě v říjnu.

A uvědomil si, že onou prací mohla být korupce, za niž je Šiška obviněn? "Osobně jsem žádnou korupci nezaznamenal a přístup do policejního spisu nemám," odpovídá Drábek a znovu opakuje: "Vedoucí jsem hodnotil podle jejich práce a dosažených výsledků."

Platy náměstků ministra práce a sociálních věcí. Ministerstvo odmítlo k částkám přiřadit i jména. Funkce náměstků zastávali Vladimír Šiška, Petr Šimerka, Ludmila Müllerová, Karel Machotka a David Kafka.

Ministerstvo odmítlo k částkám přiřadit i jména. Funkce náměstků zastávali Vladimír Šiška, Petr Šimerka, Ludmila Müllerová, Karel Machotka a David Kafka.

Pro připomenutí: protikorupční policie začala Šišku sledovat v polovině srpna letošního roku a detektivové jsou přesvědčeni, že mají v rukou neprůstřelné důkazy o tom, že Šiška coby Drábkův náměstek nabízel firmě OK System úplatek v podobě státní zakázky. Za to po společnosti požadoval, aby stáhla svoji stížnost u antimonopolního úřadu. Samotný Drábek oznámil demisi 3. října a s koncem měsíce ministerstvo opustil.

Extrémní prémie už loni

Drábek se přitom Šišky zastával i poté, co jej z úřadu odvedla policie. Ostatně byl to on, kdo jej přivedl na ministerstvo. Znali se už léta. Když Drábek šéfoval Hospodářské komoře, Šiška v instituci pracoval jako tajemník. Společně spolu i podnikali - oba měli podíl ve firmě Idtax.

Zatímco většina ministrů už v roce 2011 odměňovala své lidi střídmě, Drábek ani v době škrtů na kritiku přemrštěných odměn nedbal a jednomu ze svých zástupců - podle všeho i tehdy šlo o Šišku - udělil prémie v celkové výši 1 015 000 korun. Čímž mu zdvojnásobil jeho roční příjem (jeho standardní plat totiž dosahoval 1,2 milionu korun). Měsíčně bral v průměru 187 tisíc korun, tedy více než premiér. "Já jsem příznivcem spíše toho, aby byli zaměstnanci adekvátně odměňováni," obhajoval tehdy extrémní benefity Drábek.

O vysokých Drábkových odměnách informovaly Lidovky.cz v březnu 2012:

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...