Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaroš na Manaslu, Fojtík sjel Dhaulágiri

Česko

PRAHA Velké věci se povedly českým horolezcům v posledních dnech v Himálaji. Radek Jaroš nejprve v den svých 45. narozenin vystoupil na vrchol deváté nejvyšší hory světa Manaslu (8163 m) a David Fojtík se o víkendu stal prvním horolezcem na světě, který sjel na lyžích Dhaulágiri (8167 m).

Jaroš se tak stal prvním Čechem, který se na svět díval z devíti osmitisícovek, a ke splnění jeho snu, stanout na všech čtrnácti, mu tedy chybí ještě pět vrcholů.

Svoji cestu, jejíž závěr absolvoval zcela sám, popsal takto: „K vrcholu jsem se blížil po nepříjemných pláních, na nichž byl čistý led. Až nahoře jsem zjistil, že Manaslu má čtyři vrcholy. Na ten poslední už se mi nechtělo, cítil jsem nutkání se otočit, ale nakonec jsem vylezl i na ten nejvyšší,“ hlásil. „Teď už jsem na cestě do Káthmándú a vrátily se mi bolesti zubů,“ připomněl dramatické zdravotní problémy, které jeho expedici málem ukončily ještě dříve, než de facto začala.

Fojtík se na Dhaulágiri podíval letos jako první horolezec a při sjezdu si lyže sundal pouze ve výšce 7300-6700 metrů, kde byl led a svah absolutně nesjízdný.

Fojtík, jemuž je 36 let, dokázal v roce 2006 vylézt jako osmý Čech na nejvyšší horu světa Mount Everest.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?