Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Denně může být v Česku až 200 tisíc nově nakažených, řekl náměstek pro covid Pavlovic

Josef Pavlovic, náměstek ministerstva zdravotnictví pro covid foto: Shutterstock

Přestože firmy hlásí nižší tisíce nakažených zaměstnanců, vlna omikronu je podle náměstka ministerstva zdravotnictví pro covid na vzestupu. Pesimistické scénáře předvídají až 200 tisíc nakažených denně. I když zatím nákaza omikronem vykazuje lehčí průběh onemocnění, při vysokém počtu nakažených může stejně dojít k výraznému zatížení nemocnic, dokonce i většímu než při variantě delta, řekl Josef Pavlovic v Rádiu Impuls.
  16:18

Vlna omikronu bude podle získaných informací od ostatních států masivní. V současné chvíli je Česká republika na vzestupu vlny omikron. „Každé dva dny se může až zdvojnásobit počet nakažených,“ řekl náměstek pro covid Pavlovic. Realistický scénář je podle něj 50 tisíc nakažených denně. 

„Realita se může pohybovat mezi 50 až 200 tisíci denně. To je velice pesimistický scénář, ale pokud se bavíme o nějakých možných scénářích, tak i to je jedna z variant,“ doplnil Pavlovic. 

Ten nejpozitivnější scénář, který by znamenal, že by se Česku vlna omikronu vyhnula, náměstek zamítl. „Můžeme se podívat i do okolních zemí, kde vidíme, že už nyní jsme na vzestupu prvních čísel. Ten masivní vzestup pak následoval vždy během následujících dvou až tří týdnů,“ sdělil Pavlovic. 

Pondělní testování ve firmách všech zaměstnanců včetně očkovaných zachytilo nižší tisíce nakažených, což odpovídá odhadům. Systém testování podle náměstka žádné komplikace nedoprovázely. „Během příštího týdne bychom tento systém chtěli dále vylepšovat a umožnit firmám, aby do toho napojily i své personální systémy,“ řekl Pavlovic.

Pavlovic také upozornil na to, že i přes to, že nákaza omikronem má lehčí průběh, kvůli vysoké nakažlivosti může zasáhnout nemocnice ještě intenzivněji než předchozí vlny. 

„Já bych byl velice rád, aby k tomu lidé přistupovali stejně opatrně jako ke kterékoliv jiné mutaci. Stále těch informací není dostatek, abychom mohli vyhodnotit veškeré závažnosti toho omikronu. Například z hlediska long covidu,“ upozornil Pavlovic a dodal, že i přes masivní testování by lidé neměli rezignovat na základní hygienická opatření, zejména nošení roušek, které jsou stále účinnou a levnou ochranou i proti variantě delta. 

30. března 2020

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat