Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Pro koho pracuje ‚hlas mučedníků‘ Jašek? Brání křesťany před komunisty a islamisty

Česko

  6:00
PRAHA - Touha pomáhat utiskovaným křesťanům po celém světě dovedla Petra Jaška k téměř 15 měsícům nuceně stráveným v súdánském vězení. Bránit křesťany před islamistickými a komunistickými režimy chce dál. Ostatně americká evangelikálská organizace Hlas mučedníků na jeho zkušenosti v humanitární pomoci perzekuovaným věřícím stále spoléhá. Pro koho vlastně Čech pracuje?

Dlouholetý pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek foto: ČTK

Otec Petra Jaška byl evangelickým farářem. Oba rodiče proto pořádali neoficiální srazy mládeže. Jednoho dne na konci sedmdesátých let je syn po návratu domů nenašel - zatkla a vyslýchala je StB. Po této zkušenosti dostal od otce knihu s názvem V Božím podzemí.

Mučili ho, Jašek se přesto po súdánském vězení chystá na novou africkou misi

O svých zkušenostech s vězněním nedemokratickým režimem se v ní svěřuje luteránský pastor z Rumunska Richard Wurmbrand, kterého dlouhá léta držel za mřížemi tamní komunistický režim. Až výměnou za peníze od skandinávských misionářů jej vyhostili a mohl se přesunout do USA, kde se usídlil a v roce 1967 založil organizaci Hlas mučedníků (Voice of the Martyrs, zkráceně VOM). „Strávil čtrnáct let ve vězení, z toho tři a půl roku na samotce. Poté, co jsem si jeho knihu přečetl, přestal jsem se bát komunistické zvůle,“ řekl dnešní padesátník serveru Lidovky.cz .

Sám nevyslyšel povolání Boha, tak jako jeho otec. Dlouhá léta pracoval jako ředitel nemocnice v Počátkách a živí se poradenstvím ve zdravotnictví. Přesto je aktivním věřícím v kladenském sboru evangelikálské Církve bratrské a rozhodl se i v souladu se zásadami evangelikálů, že bude aktivně pomáhat křesťanům.

Spolu s přítelem ze studijních let Stanislavem Forejtem se inspirovali Wurmbrandovým příběhem a do Česka po revoluci pozvali německou sesterskou organizaci VOM. S její pomocí si založili občanské sdružení později přepsané na spolek s názvem Pomoc pronásledované církvi.

Useknuté nohy či ruce

Právě aktivismus a nadšení, se kterým do věci oba muži šli, je podle religionisty z Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy Zdeňka Vojtíška typický pro podobné organizace. „Jde o paracírkevní organizaci. Sdružuje různé evangelikály, kteří se cítí být povoláni, aby se v určité věci ‚zdola‘ angažovali. Je to skutečně občanská aktivita, ne církevní, sdružuje všechny nadšence nehledě na jejich církev,“ uvedl Vojtíšek s tím, že v Česku jsou podobných spolků stovky, po světě tisíce až desetitísce.

Hlavní postavou české pobočky VOM sídlící v Jindřichově Hradci je Forejt, Jašek je pouze členem představenstva a dobrovolníkem pomáhajícím například s překladem článků a přípravou pravidelných bulletinů, které organizace vydává. „Kromě toho jde většina vybraných darů přímo na zahraniční projekty, na kterých spolupracujeme s dalšími sesterskými organizacemi VOM,“ vysvětlil Jašek.

Česká Pomoc pronásledované církvi podle informací na svém webu v roce 2015 hospodařila s téměř 2,4 milionu korun od dobrovolných dárců. Většina peněz podle Jaška putuje na projekty v zahraničí. Podporuje křesťany v KLDR, Nigérii, Bangladéši a dalších státech.

Dlouholetý pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek
Petr Jašek po návratu do Česka.

Sám Jašek ale úzce pomáhá i hlavní americké organizaci VOM. Díky jeho zdravotnickým zkušenostem jej totiž v roce 2002 požádali o pomoc s problematickou nemocnicí na jihu Súdánu. Od té doby spolupracuje s větví hlavní organizace nazvanou VOM Medical, která má v kritických oblastech vlastní nemocnice. „Poskytují lékařskou pomoc obětem násilí. V Nigérii třeba mají lidé, které Boko Haram považuje za bezvěrce, useknuté nohy či ruce,“ popisuje Jašek, který má na starosti Afriku, kam jezdí jednou za čas pomáhat na několik dní až týdnů.

Podobně tomu bylo na konci roku 2015, kdy se s platnými turistickými vízy vydal doručit pomoc súdánskému aktivistovi Alimu Omerovi, který utrpěl těžké popáleniny na demonstraci. „Stačilo zarezervovat hotel a dostal jsem čtyřdenní turistická víza,“ řekl Jašek. Nakonec ale skončil kvůli údajné protistátní činnosti na téměř patnáct měsíců v súdánských věznicích, odkud se před více než týdnem vrátil vládním speciálem v doprovodu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Ani to však Jaška od jeho „poslání“ neodradilo a chce v něm pokračovat i nadále. „Musím ale změnit charakter práce. Nechtěná publicita po propuštění mi může škodit,“ uvedl Jašek s tím, že jako veřejně známější člověk může mít problém získat v některých zemích víza. VOM je ale podle Čecha natolik velkou organizací, že si může dovolit změnit taktiku.

První vězeň za 35 let

Že je pro ně Jašek důležitým člověkem, potvrdil serveru Lidovky.cz i viceprezident americké VOM Cole Richards. „Petr je naším hlavním člověkem, který dohlíží na projekty humanitárního charakteru - poskytování zdravotní, právní i jiné pomoci - v Africe. Považujeme jej za skvělého muže s dobrým srdcem. Chceme, aby pro nás hrál důležitou roli i v budoucnu,“ uvedl Richards.

Jaškův osud podle něj pro pracovníky VOM není vůbec běžný. „Za posledních více než 35 let žádného našeho pracovníka neuvěznili. Naposledy se tak stalo v roce 1980,“ vysvětlil viceprezident.

Čech vězněný v Súdánu: Byl to proces jako s Horákovou. Vše diriguje tajná služba

VOM patří k největším americkým křesťanským humanitárním organizacím. V roce 2015 měla rozpočet téměř 55 milionů dolarů (v přepočtu 1,4 miliardy korun) od dárců. Do projektů v kritických zahraničních oblastech vkládá přitom ročně 90 procent těchto prostředků. Základní pomoc dává křesťanům utiskovaným nepřátelskými ideologiemi, především ze strany islamistických a komunistických režimů.

„Distribuujeme Bible a předměty potřebné k celebrování mší,“ uvedl viceprezident Richards. Podle své výroční zprávy jen v roce 2015 rozdala organizace 1,5 milionu výtisků Biblí. Základem je pro VOM ale podpora rodin perzekvovaných pastorů a aktivistů. Dostávají potraviny, peníze, pomoc při stěhování z nebezpečných lokalit apod. Své spolupracovníky Američané trénují, aby se nedostali do podobné situace jako Petr Jašek.

Podstupují riziko, ale mučednictví nevyhledávají

Článek kalifornského deníku Los Angeles Times z roku 2004 přinesl příběh pracovníka VOM, který vyhledával nebezpečné situace v Afghánistánu, aby se stal sám mučedníkem. Richards však odmítá, že by jej k tomu naváděla jeho organizace. „Naši pracovníci vědí, do čeho jdou při cestě do zemí s nedemokratickými režimy a musí počítat s určitými riziky, ale do ničeho je netlačíme,“ uvedl.

Podobně se k věci staví i religionista Vojtíšek. „Když se staráte o mučedníky, nebo se za ně modlíte, máte blíž k misii v nějaké rizikové zemi. Že by ale někoho přímo vysílali, aby se stali mučedníky, to pochybuji,“ uvedl odborník.

„Pomáháme mučedníkům, ale mučednictví nevyhledáváme. Odvážní lidé sem za komunismu jezdili a pomáhali nám. Svou aktivitu proto vnímám jako splátku za to, jak nás tehdy obrovsky povzbuzovali,“ uzavřel Jašek.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...