Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jasněji ohledně nákupu letounů Hercules by mělo být na podzim

Česko

  9:00
WASHINGTON - V říjnu či v listopadu by mělo být jasnější, zda ČR od USA koupí vojenské dopravní letouny C-130 Hercules. Po jednání se svým americkým protějškem Robertem Gatesem to v pátek ve Washingtonu českým novinářům řekl ministr obrany Martin Barták.

Letoun C-130 Hercules foto: Reprofoto

"My pokračujeme dále a čekáme teď vyjádření, které už by mělo spět do té finální fáze, tudíž domluvit se na detailech a pak tu transakci zrealizovat," uvedl Barták.

O možnosti pořízení strojů C-130 Hercules mluvila už loni v září nynější ministryně obrany Vlasta Parkanová. Letadla by měla nahradit dosluhující ruské antonovy An-26.

Otázka nákupu letadel podle něj bude součástí "intenzifikovaného obranného dialogu", který česká a americká strana zahájily po podepsání smluv o protiraketové obraně a povedou jej dále v rámci jednání o podobě další vojenské spolupráce.

USA tento týden oznámily, že již nepočítají s budováním štítu proti raketám dlouhého doletu v Česku a Polsku. Česko i Spojené státy ale prý mají zájem naplnit doprovodné smlouvy, které v této souvislosti uzavřely.

Podle Bartáka se na podzim bude jednat o pomoci při výstavbě protivzdušné obrany státu, včetně letectva, mimo jiné právě o letounech C-130 Hercules, ale i o protivzdušných systémech země-vzduch či komunikačních prostředcích, například ohledně speciálních sil.

Nákup dopravních letounů C-130 Hercules pro české vojenské letectvo od USA se zkomplikoval kvůli ceně, kterou za ně chce nová americká administrativa. Vláda prezidenta Baracka Obamy k ní totiž připočetla další položky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat