Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jasno o hejtmanech je zatím v sedmi krajích, z toho vítězné ANO má jednoho

Volební komise sčítají hlasy v krajských a senátních volbách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební komise sčítají hlasy v krajských a senátních volbách. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha V sedmi krajích je po krajských volbách zřejmě rozhodnuto, kdo povede kraj a kdo bude hejtmanem. Hnutí ANO, které vyhrálo krajské volby v 10 ze 13 regionů, má zatím jednoho hejtmana, v čele Moravskoslezského kraje stane opět Ivo Vondrák (ANO). V Pardubickém, Jihočeském a v Jihomoravském kraji sice ANO zvítězilo, ale obešly jej další strany, které utvořily koalice bez ANO.

Hejtmana by mohlo mít hnutí ještě v Ústeckém, Plzeňském, Zlínském a Karlovarském kraji, kde se o možných koalicích stále jedná. Jasno zatím není na Vysočině, kde ale ANO nabídlo hejtmana jiným stranám, a v Olomouckém kraji, kde se rýsuje dohoda bez hnutí ANO.

Koalice jsou už dohodnuté ve třech krajích, kde ANO nevyhrálo. V Libereckém kraji bude hejtmanem dál Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj, v čele Královéhradeckého kraje stane senátor Martin Červíček (ODS) a ve Středočeském kraji bude hejtmankou volební jednička STAN Petra Pecková.

Navzdory vítězství hnutí ANO v Pardubickém kraji tam zůstává hejtmanem Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, podepsalo memorandum s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN.

V jižních Čechách vznikne zřejmě koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtmanem by se měl stát Martin Kuba z ODS.

Na jihu Moravy je dohodnutá koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starosty pro jižní Moravu, hejtmanem se má stát Jan Grolich (KDU-ČSL).

Na Vysočině se ANO snaží zvrátit obcházení vítěze nabídkou hejtmana jinému politickému subjektu. Vítězslav Schrek z ODS už dřív ČTK řekl, že je pro jeho stranu těžko představitelný hejtman z hnutí ANO. Povolební jednání se vedou tak, aby pokud možno zajistila podporu pro hejtmana za ODS. Podle krajského předsedy ČSSD a člena vyjednávacího týmu Petra Krčála hledá spojence ODS i ANO. „Zatím to dávají (hnutí ANO) dohromady s Piráty. My se o obou variantách budeme teprve bavit,“ řekl Krčál.

V Olomouckém kraji chtějí vytvořit koalici ODS, Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Měli by společně v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Obešli by tím vítězné hnutí ANO.

Naopak v Ústeckém kraji by ANO vládnout mohlo, o koalici jedná s druhou ODS a třetím STAN. Po volbách se politici dohodli, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Taková koalice by měla v 55členném zastupitelstvu 32 mandátů.

Ve Zlínském kraji vyjednává ANO o koalici s Piráty, ODS a ČSSD a chce jednat i se zástupci KDU-ČSL a STAN.

Jednání o sestavení krajské koalice v Karlovarském kraji uvázla. Místní - Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí v úterý oznámili, že půjdou do opozice. Nechtějí být nástrojem politikaření velkých stran. Bez jejich hlasů v zastupitelstvu ale nemůže ani ANO s ODS ani STAN s Piráty a Volbou pro Karlovarský kraj (VOK) sestavit koalici.

Ani v Plzeňském kraji jednání nepokročila, tamní ODS trvá na tom, že bude jednat až od soboty po druhém kole senátních voleb. STAN a Piráti v Plzeňském kraji v úterý  vyzvali ODS k jednání o koalici a nabídli občanským demokratům funkci hejtmana. Kdyby se STAN, Piráti a ODS, jež kandidovala s TOP 09, spojily, měly by 25 křesel ve 45členném krajském zastupitelstvu. Vítězné ANO s 12 mandáty by zůstalo v opozici.

Po ustavení krajských zastupitelstev se změní i složení Asociace krajů ČR. Její současný šéf hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) předpokládá, že to bude nejdřív v listopadu. „V okamžiku, kdy budou ustavena nová zastupitelstva, tak já jako současný předseda svolám jednotlivé hejtmany, aby si zvolili vedení asociace a bude se pokračovat,“ řekl Běhounek ČTK. Asociace sdružuje 14 krajů, má hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Její role stoupla během epidemie koronaviru nového typu, kdy vláda s regiony musí koordinovat část opatření.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Podkrovní byt 2+kk
Podkrovní byt 2+kk

1. máje, Třinec - Staré Město, okres Frýdek-Místek
9 990 Kč/měsíc