Sobota 14. prosince 2024, svátek má Lýdie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jazyk se dá učit i na dovolené

Česko

Léto sice již skončilo, ale ti, kteří si potřebují rychle zlepšit své jazykové znalosti, by ještě na dovolenou vyjet mohli. Na takovou, která je spojena s jazykovou výukou a umožňuje studovat v prostředí rodilých mluvčích i poznat místní kulturu.

Jazykové kurzy mohou být spojeny také s relaxací. Výuka probíhá mimo kancelář a dá se sloučit například s dovolenou. Na zkušenou do zahraničí by ale měli spíše než začátečníci vyrazit studenti pokročilejší. Kromě výuky s lektorem se tady totiž s cizím jazykem setkávají i v běžných životních situacích - v obchodě, restauraci, na ulici. Tímto způsobem se seznámí i s místní kulturou, jazyk si mohou vylepšovat také poslechem rádia nebo televize.

Alespoň na čtyři týdny

Nejvíce Čechů vyjíždí kvůli angličtině. „Tradičně vede Velká Británie, velký zájem je i o vzdálenější destinace, jako je Austrálie a Nový Zéland,“ říká Jaroslava Klopf z Institutu jazykového vzdělávání. Podle údajů jazykové agentury Skřivánek jezdí čeští studenti často i do Německa a Francie. Právě země galského kohouta je letošním hitem. „Tento rok registrujeme o francouzštinu velký zájem,“ potvrzuje Milan Mojžíš, vedoucí kanceláře ESL.

Kurzy trvají zpravidla dva až čtyři týdny. „Aby byly vynaložené prostředky efektivně využity a žák si naučené schopnosti na velmi dlouho, pokud možno napořád, zapamatoval, je třeba vyjet minimálně na čtyři týdny,“ tvrdí Mojžíš. Kratší než třítýdenní pobyt by s výjimkou velmi intenzivních jazykových tréninků nedoporučoval. Za ideální považuje vycestovat za studiem jazyka až na dvanáct týdnů.

Největší zájem o tento typ výuky Češi projevují o prázdninách. Proto se vyplatí vyjet raději mimo tento exponovaný termín.

„Jak může škola, která v létě naroste na několikanásobek své normální velikosti, zaručit stejnou kvalitu jako mimo hlavní sezonu?“ ospravedlň u j e se Mojžíš. Úroveň výuky ale není to jediné, co se v sezoně zhorší. Méně výhodné jsou i ceny - mimo sezonu pobyt vyjde levněji, zájemci zaplatí méně za ubytování i studium.

Kurz s dvoutýdenním ubytováním v hostitelské rodině v Irsku stojí bez dopravy zhruba dvacet pět tisíc. Za pobyt v Londýně zaplatíte přibližně stejně: „Dva týdny v Londýně stojí dvacet pět tisíc, čtyři týdny asi padesát pět tisíc korun. Dvoutýdenní pobyt v Sydney vyjde na dvacet dva tisíc, čtyřtýdenní na třicet pět tisíc korun,“ vypočítává Jaroslav Klopf. Tato suma zahrnuje výuku, učebnice, ubytování v hostitelské rodině, stravu a certifikát, nikoli však dopravu.

Platí: čím vzdálenější destinace, tím vyšší náklady na dopravu, a tak i cenu celého pobytu. Jazykovky ale nabízejí i vyřízení letenky. „Zákazník si může vybrat od možnosti pouze si rezervovat kurz až po balíček, který obsahuje kurz, ubytování s plnou penzí, letištní transfery a další služby,“ vysvětluje Mojžíš.

Cena vypovídá i o kvalitě

Při výběru studia ale nehledejte jen podle nejnižší ceny. Náklady se liší nejen podle destinace, ale i podle kvality vyučování. Navíc se vyplatí zvolit školu, kde studentů není mnoho, a proto má člověk šanci mluvit i s rodilými mluvčími, a nejen s cizinci, kteří si rovněž potřebují jazyk vylepšit.

Milan Mojžíš radí vybírat podle potřeb a profilu žáka. „Vedoucí pracovník, který hledá vysoce efektivní kurz, by se asi necítil moc příjemně na škole, kde dominují žáci mezi osmnácti a dvaadvaceti lety absolvující dlouhodobý pobyt,“ uvádí příklad.

***

Pomaturitní studium

* Další možnost intenzivní jazykové výuky.

* Zvolit si můžete jeden nebo i dva jazyky.

* Počet hodin za týden si student zvolí, obvykle to bývá kolem 20 hodin týdně. Školy ale umožňují studovat i pouhé dvě hodiny denně.

* Výuka trvá jeden rok, bývá zakončena zkouškou. Student získá certifikát o absolvování kurzu, případně jiný jazykový certifikát.

* Pro tento typ studia se často rozhodují čerství maturanti,kteří neuspěli v přijímacím řízení na vysokou školu.

* Pro ně je výhodou, že mají studentský status, tj. jsou osvobozeni od placení zdravotního a sociálního pojištění, mají nárok na rodinné přídavky a úlevy na daních, slevy na dopravu, ISIC kartu...

* Cena studia se odvíjí od počtu zvolených vyučovacích hodin a vybraného oboru. Za roční kurz s frekvencí 20 hodin týdně zaplatíte od 20 do 30 tisíc korun.

* Agentury často nabízejí i splátkový kalendář.

Jazykové certifikáty

* Výuku cizího jazyka je možné zakončit složením zkoušky a získáním certifikátu.

* V současné době klesá popularita českých jazykových certifikátů a stále oblíbenější jsou zahraniční jazykové certifikáty s mezinárodní platností.

* V evropských certifikátech v angličtině stále vedou cambridgeské zkoušky, v němčině certifikáty vydávané Goethe Institutem a ve francouzštině certifikáty Francouzského institutu.

* Certifikáty jsou pro studenty skvělou motivací, protože jimi studium dostává pevný rámec s jasnými cíli a výsledky.

CAMBRIDGESKÉ ZKOUŠKY

* Nejžádanější jsou PET (Preliminary English Test) a FCE (First Certificate in English).

ZKOUŠKA PET

* Testuje komunikativní způsobilost studenta.

* K dosažení je třeba asi 380 hodin studia. Cena 2850 Kč.

* Obsah zkoušky: 1. čtení a psaní (90 minut), 2. poslech (asi 40 minut), 3. mluvení (10 až 12 min. ve dvojici)

ZKOUŠKA FCE

* Jde o úroveň „více pokročilí“.

* Podstupuje se po 500 až 600 hodinách výuky. Cena 4550 Kč.

* Obsah zkoušky: 1. čtení (75 minut), 2. psaní (90 minut), 3. použití angličtiny (75 minut), 4. poslech (asi 40 minut), 5. mluvení (přibližně 14 minut)

Autor: