Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jazzový mistr se dožívá 70 let

Česko

NAROZENINY

PRAHA Sedmdesáté narozeniny včera oslavil přední jazzový klarinetista, saxofonista, skladatel, aranžér, publicista, zakladatel a dlouholetý šéf skupiny Traditional Jazz Studio Pavel Smetáček. Patří mezi nejvýraznější české jazzové hudebníky propagující a aktivně rozvíjející odkaz tradičního jazzu.

Traditional Jazz Studio založil před padesáti lety spolu se svým bratrem Ivanem a dalšími tehdejšími studenty. Za tu dobu tato formace, která se nejvíce inspiruje neworleanským tradičním jazzem, absolvovala hodně přes pět tisíc koncertů, stovky festivalových a televizních vystoupení a natočila dlouhou řadu rozhlasových a gramofonových nahrávek. Vystřídalo se v ní přes sto padesát instrumentalistů, kteří doprovázeli na dvě desítky zpěváků.

Pavel Smetáček pochází z muzikantské rodiny. Jeho otcem byl uznávaný dirigent a hobojista Václav Smetáček, který po tři desetiletí působil jako šéfdirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Syn Pavla Smetáčka Štěpán je považován za jednoho z nejlepších českých rockových bubeníků.

Autor: