1. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vykopat hroby a zabít rodiče kvůli dědictví, za vražedný plán jde syn za mříže

Martin G. plánoval své rodiče zastřelit (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin G. plánoval své rodiče zastřelit (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Plány na vraždu vlastních rodičů budou stát devětadvacetiletého Martina G. z Ústí nad Labem tři roky svobody. Matku s otcem se snažil připravit o život kvůli dědictví, současně se jim chtěl pomstít za svou neutěšenou životní situaci. Rodiče ho vyhodili z domu. Plány na vraždu mu zhatil kamarád, který o jeho úmyslu zpravil policii. Martin G. už sedí rok ve vazbě.

„Podle svého předem promyšleného plánu by své rodiče při jejich společném odjezdu jedním z firemních vozidel pod pohrůžkou užití zbraně donutil odjet na přesně nezjištěné místo v Ústí nad Labem či v jeho okolí, kde by již byly vykopány hroby, do nichž by po zastřelení jejich těla uložil,“ zní klíčová část rozsudku Městského soudu v Praze, který letos v červnu původně Martina G. potrestal dvěma lety vězení.

„Následně, po pohřešování rodičů, měl v úmyslu ve firmě, kde matka působí jako jednatelka a otec zde pracuje, zajistit majetek s cílem získat pokud možno peníze této firmy i peníze z dědictví,“ přiblížil pak rozsudek jeho hlavní motiv. Martinu G. mělo podle jeho výpočtů zbýt po rodičích sedm milionů korun. Další peníze mu mělo přinést řízení firmy, jíž chtěl po zavražděných rodičích převzít. Společnost se soustředí na byznys s bytovým interiérem.

Martin G. se s původním rozsudkem nesmířil, odvolal se k Vrchnímu soudu v Praze. Jenže vyšší instance mu tento týden vstříc nevyšla, naopak přitvrdila. Konečný účet zní tři roky vězení pravomocně. „Specifickým skutkovým okolnostem tohoto případu byl shledán trest v nově stanovené výši jako přiměřenější,“ vysvětlila změnu serveru Lidovky.cz zastupující mluvčí vrchního soudu Simona Heranová. Více než rok už má Martin G. za sebou, od října loňského roku sedí v pankrácké vazební věznici.

Vražedné plány si nahrál kamarád na mobil

Martina G. k těžko pochopitelnému úmyslu dovedla složitá životní situace. Původně mu díky dobře situované rodině nic nechybělo. Jenže svého času se připojil ke špatné skupině kamarádů, jeho život se proměnil ve sled večírků, popíjení alkoholu a drogových excesů. Tento životní rytmus ale postupně připravoval mladého muže o peníze. Nedostatek financí chtěl vyřešit tím, že okradl rodiče o prostředky na výplaty jejich zaměstnanců.

„Oni ale na všechno přišli a vyhodili ho z baráku. Nenáviděl je za to,“ popsal před časem serveru Lidovky.cz důležitý motiv případu kamarád odsouzeného Jan P. V příběhu problémového syna dvojice podnikatelů sehraje později zásadní roli. Martin G. po vyhazovu z domu žil posledních osm let po kamarádech, přesouval se mezi různými městy a neměl stálou práci. Přivydělával si příležitostně na brigádách, někdy prodával i drogy.

Loni v létě nějaký čas pobýval v Praze u svého kamaráda Reného B. na Proseku. Svůj životní styl tehdy přestal zvládat, krizi se tak rozhodl dramaticky vyřešit. V srpnu začal plánovat, jak své rodiče připraví o život. Po přátelích sháněl střelné zbraně, tlumiče a prosil je i o pomoc s odstraněním těl. Jedním ze zasvěcených byl i zmíněný Jan P., který původně úvahy svého kamaráda považoval za mimořádně nevkusnou legraci.

‚Byla to fantasmagorie, ne realita‘

Jenže postupně naznal, že by rodičům Martina G. skutečně mohlo hrozit nebezpečí. Uvědomil si to ve chvíli, kdy mu nabídl milion korun za pomoc s odklizením mrtvol. Další schůzku si tak Jan P. nahrál na mobilní telefon, poté zalarmoval policii. Kriminalisté si pro Martina G. přišli loni 12. října. V rukou měli zmíněnou nahrávku, svědectví Jana P. a další důkazy později poskytly záznamy konverzace zúčastněných na sociální síti Facebook.

Martin G. u soudu své plány zlehčoval. Rodiče prý doopravdy zavraždit nechtěl, silácké výroky připisoval opakovaným drogovým stavům. Pražský pobyt u kamaráda Reného B. označil za hašišové doupě. „Mohlo se tam stát, že jsem řekl, fajn, tak ty fotry zastřelíme. Mrzí mě, že jsem se dopustil takového žvanění, že bych něco takového udělal. Jsem pohádkář. Byla to fantasmagorie, ne realita,“ prohlásil. 

Před soudy se ale neobhájil, justice jeho verzi neuvěřila. Naopak ho definitivně posadila do vězení za vraždu ve stadiu příprav. Serveru Lidovky.cz se podařilo zastihnout otce Martina G., který se však komentáře k nešťastnému příběhu svého syna zdržel. „Já se o tom nebudu vůbec bavit,“ řekl. Ještě před startem procesu však pro Lidovky.cz uvedl, že Martin G. s jeho podporou u soudu počítat nemůže.

jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz