Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jde o únos, nebo zatčení pilota?

Česko

Mezi Washingtonem a Moskvou se rozhořel nový spor. Média mluví dokonce o protiruském spiknutí.

USA zadržely ruského pilota kvůli pašování drog. Moskva tvrdí, že šlo o únos.

MOSKVA/PRAHA Washington se včera oficiálně omluvil Moskvě za to, že ji včas neinformoval o zadržení ruského občana. Zpoždění způsobila chyba úředníka, který si na faxu spletl Rusko s Rumunskem. Informace tak nejprve putovala na špatnou adresu.

Předmětem sporu je dvaačtyřicetiletý ruský letec Konstantin Jarošenko, který působil v Africe. Americké úřady ho viní z pašování kokainu. Zatčen byl v letos v květnu v Monrovii, hlavním městě Libérie, kde údajně dohadoval další zakázku. Odtud byl převezen do vyšetřovací vazby v New Yorku. Moskva se ale o tom, že se ruský občan nachází v americkém vězení, dozvěděla teprve od příbuzných letce. Nikoliv, jak je běžným pravidlem, po diplomatických kanálech. Proto Rusko obvinilo americkou stranu z „únosu ruského občana“.

„Fakticky je třeba hovořit o únosu občana Ruské federace na území třetího státu,“ prohlásil představitel ruského ministerstva zahraničí. Kromě toho Jarošenkův advokát agentuře RIA Novosti řekl, že jeho klient byl držen několik dnů v nedůstojných podmínkách v hotelovém pokoji s ostrahou, svlečený, svázaný, nedostával vodu ani jídlo.

Američané kupodivu posléze přiznali: normy mezinárodního práva byly porušeny, ale ne schválně, nýbrž omylem. „Buďme upřímní. Zmáčkli jsme na faxu jiné tlačítko,“ přiznal mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley a zdůraznil, že šlo o chybu čistě na americké straně. Nepotvrdil ale, že fax s oznámením o zadržení poslali omylem do Rumunska. Ruské sdělovací prostředky i agentura Reuters ovšem svorně tvrdí, že právě na rumunské ministerstvo zahraničí přišla diplomatická nóta s informací o Jarošenkově zatčení. Vysvětlení je prosté: Rumunsko a Rusko jsou totiž v abecedě za sebou. Diplomatická krize zažehnána Podle ruského generálního konzula Andreje Jumašova je už nyní informační tok obnoven. Pilot nákladního letadla, který si „přivydělával“ nelegální cestou, stane před americkým soudem již 12. srpna. Hrozí mu, že bude obviněn nejen z pašování a organizace převážení drog na trasách mezi Afrikou, Evropou a Jižní Amerikou, ale i ze spolupráce s kolumbijskou a venezuelskou drogovou mafií. Velká část drog měla skončit na území USA. Za to mu hrozí velmi vysoký trest – deset let odnětí svobody až doživotí.

Jarošenkovo zatčení je moskevskými médii řazeno do série ruskoamerických špionských skandálů. V červnu byla v USA odhalena celá ruská špionážní síť. Poté však obě strany prohlásily, že tím jejich vztahy neutrpěly. Naopak, deset ruských špionů se podařilo rychle vyměnit za čtyři ruské vězně. Rychlé vyřešení celé věci bylo médii velmi oceňováno a pokládáno za důkaz schopnosti prezidenta Baracka Obamy bleskově se dohodnout i o citlivých záležitostech se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem. Za pár dní se ale objevila zpráva o Jarošenkově zatčení a sdělovací prostředky blízké Kremlu začaly spekulovat o „protiruském spiknutí určitých amerických kruhů“. Komentátoři naznačovali, že útoky proti ruským občanům ve světě organizují „nepřátelé restartování ruskoamerických vztahů“ a domácí protivníci prezidenta Obamy.

OBĚŤ, ČI ZLOČINEC?

Ruský pilot Konstantin Jarošenko byl zadržen v květnu kvůli pašování drog v Libérii. O dva dny později byl vydán do USA. Je podezřelý z organizování obchodu s narkotiky na trasách mezi Afrikou, Evropou a Jižní Amerikou. Hrozí mu až doživotí.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN