Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Jdi bojovat, soudruhu. Výlet do rudého světa mladíků, kteří obdivují Kima a Lenina

PRAHA Narodili se v rodinách s levicovým smýšlením, komunismus ale jejich rodiče spíše zavrhovali. První máj na Výstavišti nepatří jen seniorům. Betonový plácek okolo Křižíkovy fontány coby tradiční místo k pořádání srazu příznivců KSČM ovládá každý rok i na první pohled nenápadná skupinka mladých angažovaných komunistů. Reportéři serveru Lidovky.cz členy nejrůznějších hnutí rozmluvili. Podívejte se na dokument s názvem Komunisté 2.0.

Ne náhodou jejich rudé stánky zabírají místa hned vedle vstupu do prostor zašedlých oslav Svátku práce. Touto pozicí jako by nepřímo hlásali, že chtějí být vidět a v mnohém se lišit od KSČM, ke které dokážou být poměrně dost kritičtí. Sami cítí, že by se ve sněmovní straně vedle známých politiků nemohli, a zřejmě ani nedokázali, naplno prosadit.

Flexibilita, shodují se mladí

Založili si proto mládežnická hnutí, jejichž rétorika se téměř v ničem neliší od projevů známých z dob totality. Sem tam ale prohodí cosi o “větší flexibilitě” či odvaze k tomu být “více revoluční”. 

Nejde však o pravidlo. Někteří z nich zkoušejí přeci jen své “štěstí” ve straně vedené Vojtěchem Filipem. A vedle toho se scházejí i s mladými komunisty v organizacích, které jsou, jak sami přiznávají, poměrně roztříštěné.

Reportéři serveru Lidovky.cz vyzpovídali před kamerou zástupce jak Komunistického svazu mládeže, tak Českého mírového hnutí či Společnosti česko-korejského přátelství. Představy o komunistické moci mají odlišné, hlavní myšlenka je ovšem spojuje. Tedy myšlenka komunismu. Lenin a Marx jsou pak v rozhovorech připomínáni nejčastěji. Jimi vysněný socialismus ale spojují třeba i se jménem vůdce KLDR.

Jejich slova o tom, že „všichni v továrnách makali tak, jak mají“ a že je třeba „bojovat proti imperialismu“ vyznívají v nevyřčeném kontextu toho, že Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra z roku 2006 o zastavení fungování občanského sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). 

Komunisté 2.0

Komunisté 2.0. Reportéři serveru Lidovky.cz členy nejrůznějších komunistických hnutí rozmluvili.

Podle úřadu jeho program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím.

Jejich organizace tedy jasně budí rozpaky. Mladí komunisté vyzpovídaní před kamerou navíc relativizují význam komunistických zločinů. „Jde o interpretaci,“ říká člen Společnosti česko-korejského přátelství, když například obhajuje popravu Milady Horákové. „Jaké zločiny se děly v období po 50. letech? Ráda se nechám poučit,“ odmítá zas odpovědět členka Českého mírového hnutí. 

Zákon o protiprávnosti komunistického režimu:

Parlament konstatuje, že Komunistická strana Československa, její vedení i členové jsou zodpovědni za způsob vlády v naší zemi v letech 1948 - 1989, a to zejména za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, za vědomé porušování lidských práv a svobod, za morální a hospodářský úpadek provázený justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů, nahrazením fungujícího tržního hospodářství direktivním řízením, destrukcí tradičních principů vlastnického práva, zneužíváním výchovy, vzdělávání, vědy a kultury k politickým a ideologickým účelům, bezohledným ničením přírody. Celé znění zákona čtěte ZDE.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...