9. května 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Jdi bojovat, soudruhu. Výlet do rudého světa mladíků, kteří obdivují Kima a Lenina

PRAHA Narodili se v rodinách s levicovým smýšlením, komunismus ale jejich rodiče spíše zavrhovali. První máj na Výstavišti nepatří jen seniorům. Betonový plácek okolo Křižíkovy fontány coby tradiční místo k pořádání srazu příznivců KSČM ovládá každý rok i na první pohled nenápadná skupinka mladých angažovaných komunistů. Reportéři serveru Lidovky.cz členy nejrůznějších hnutí rozmluvili. Podívejte se na dokument s názvem Komunisté 2.0.

Ne náhodou jejich rudé stánky zabírají místa hned vedle vstupu do prostor zašedlých oslav Svátku práce. Touto pozicí jako by nepřímo hlásali, že chtějí být vidět a v mnohém se lišit od KSČM, ke které dokážou být poměrně dost kritičtí. Sami cítí, že by se ve sněmovní straně vedle známých politiků nemohli, a zřejmě ani nedokázali, naplno prosadit.

Flexibilita, shodují se mladí

Založili si proto mládežnická hnutí, jejichž rétorika se téměř v ničem neliší od projevů známých z dob totality. Sem tam ale prohodí cosi o “větší flexibilitě” či odvaze k tomu být “více revoluční”. 

Nejde však o pravidlo. Někteří z nich zkoušejí přeci jen své “štěstí” ve straně vedené Vojtěchem Filipem. A vedle toho se scházejí i s mladými komunisty v organizacích, které jsou, jak sami přiznávají, poměrně roztříštěné.

Reportéři serveru Lidovky.cz vyzpovídali před kamerou zástupce jak Komunistického svazu mládeže, tak Českého mírového hnutí či Společnosti česko-korejského přátelství. Představy o komunistické moci mají odlišné, hlavní myšlenka je ovšem spojuje. Tedy myšlenka komunismu. Lenin a Marx jsou pak v rozhovorech připomínáni nejčastěji. Jimi vysněný socialismus ale spojují třeba i se jménem vůdce KLDR.

Jejich slova o tom, že „všichni v továrnách makali tak, jak mají“ a že je třeba „bojovat proti imperialismu“ vyznívají v nevyřčeném kontextu toho, že Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra z roku 2006 o zastavení fungování občanského sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). 

Komunisté 2.0

Komunisté 2.0. Reportéři serveru Lidovky.cz členy nejrůznějších komunistických hnutí rozmluvili.

Podle úřadu jeho program propagoval myšlenky směřující k odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení společenským vlastnictvím.

Jejich organizace tedy jasně budí rozpaky. Mladí komunisté vyzpovídaní před kamerou navíc relativizují význam komunistických zločinů. „Jde o interpretaci,“ říká člen Společnosti česko-korejského přátelství, když například obhajuje popravu Milady Horákové. „Jaké zločiny se děly v období po 50. letech? Ráda se nechám poučit,“ odmítá zas odpovědět členka Českého mírového hnutí. 

Zákon o protiprávnosti komunistického režimu:

Parlament konstatuje, že Komunistická strana Československa, její vedení i členové jsou zodpovědni za způsob vlády v naší zemi v letech 1948 - 1989, a to zejména za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, za vědomé porušování lidských práv a svobod, za morální a hospodářský úpadek provázený justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů, nahrazením fungujícího tržního hospodářství direktivním řízením, destrukcí tradičních principů vlastnického práva, zneužíváním výchovy, vzdělávání, vědy a kultury k politickým a ideologickým účelům, bezohledným ničením přírody. Celé znění zákona čtěte ZDE.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč