29. listopadu 2016 11:54, aktualizováno 30. 11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Jdi do plynu. Měl by jsi chcípnout,‘ vyhrožují lidé Gipsymu.cz kvůli Ortelu

Gipsy.cz (Radek Banga) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gipsy.cz (Radek Banga) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA „Jdi do plynu. Jeho prarodiče měli zabít v tom táboře,“ píší lidé zpěvákovi Radku Bangovi poté, co vypískal na předávání Slavíků kapelu Ortel. Fanoušci kapely zpěvákovi velice často vyhrožují a nadávají mu pro jeho romský původ. Nenávistných komentářů je na sociální síti facebook už téměř 6 tisíc.

Urážlivé a nenávistné komentáře se objevily u Bangova příspěvku, ve kterém vysvětloval důvody, proč vypískal zpěváka kapely Tomáše Ortela a následně odešel ze sálu. „Copak už jste zapomněli na historii,“ apeloval ve svém příspěvku zpěvák, který je známý jako frontman uskupení Gipsy.cz.

Urážlivé komentáře pod příspěvkem Radka Bangy.
Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi.

Téměř vzápětí po uveřejnění příspěvku se objevily nenávistné komentáře. Lidé v nich urážejí Bangu a vyzývají ho, aby odešel ze země. „Škoda jen, že vypadnul ze sálu. Měl by vypadnout z ČR,“ píše například Marika Svobodová. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan zatím nemá informaci, že by policii přišel podnět, aby se nenávistnými komentáři zabývala.

Na Bangův komentář zareagovala i zpěvačka Lucie Bílá. „Žijeme v krásné zemi, kde bychom si měli vážit jeden druhého. Gesto Radka Bangy bylo velmi zbytečné. Jsou věci, které se neříkají veřejně, ale měly by se říkat v soukromí,“ reagovala Bílá pro Blesk.cz. Bílou za její komentář zkritizovalo už několik osobností.

Banga také v rozhovoru pro DVTV řekl, že mu vyhrožují smrtí. „Vyhrožují mi pověšením, plynem nebo Cyklonem B,“ uvedl zpěvák. Podle něj je nebezpečí v tom, že až se pravicoví extrémisté zbaví Židů, Romů a dalších menšin, obrátí se jejich hněv na další skupiny lidí. „Pak přijdou na řadu intelektuálové, tlustí lidé, gayové až se nakonec vybijí i mezi sebou,“ uvedl Banga.

Zpravodajskému serveru Romea.cz, který vyjádření Radka Bangy zveřejnil jako první, vyhrožují někteří lidé v diskuzích vypálením redakce. Na facebookové stránky organizace ROMEA napsal Ondra Vlček: „Vypálit celou Romeu.“

Za hanobení rasy nebo vyhrožování smrtí plynem může být klasifikováno jako trestní čin. V případě, že bude pachatel trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod odsouzen, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody.

Trestnímu oznámení za hanobení rasy, národa nebo etnika tak čelí i protiislámský aktivista Martin Konvička. Ten na facebooku napsal, že by se muslimové měli namlít do masokostní moučky. Podle Konvičky se jednalo o politický proces.

jkoJakub Kopřiva

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.