Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je jaro. Policisté začali kontrolovat zimní pneumatiky

Česko

  14:15aktualizováno  16:00
Teplé počasí posledních dnů přinutilo řadu řidičů přezout zimní pneumatiky za letní. Někteří z nich ale zažili nemilé překvapení, když je kvůli tomu na dálnici spojující Prahu s Brnem pokutovali policisté.
Policejní kontrola (ilustrační foto).

Policejní kontrola (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Řidiči si v posledních dnech stěžují, že policie i v tomto počasí na dálnici D1 kontroluje povinné zimní pneumatiky. Dálniční policie z Velkého Beranova, pod kterou většina úseku s povinnou výbavou spadá, naopak tvrdí, že je shovívavější.

Čtěte také:


"Je nutné si uvědomit, že platí zákon, který nařizuje v úseku D1 zimní obutí do konce března. Řidič si nemůže říct, že je pěkné počasí, a vykašlat se na to. Pokud policista zjistí nějaké porušení tohoto druhu, tak než uloží blokovou pokutu, přihlédne k nebezpečnosti tohoto jednání. Celá věc se dá řešit i domluvou," uvedl zástupce šéfa dálničního oddělení ve Velkém Beranově David Jirák.

Policie má ze zákona právo udělit pokutu až dva tisíce korun. Bývá ale mírnější. Podle Jiráka posuzuje právě i to, za jakého počasí ke spáchání přestupku došlo.

"Na D1 ale operuje několik součástí policie, za naše dálniční oddělení mohu říct, že jsme uložili blokovou pokutu za zimní výbavu naposledy 17. března. V posledních dnech nikoli," dodal.
Zimní pneumatiky jsou na dálnici D1 povinné od 66. kilometru u Lokte až po 162. kilometr u Velké Bíteše.

Zkušenosti řidičů s kontrolami na dálnici, alespoň těch, kteří se v posledních dnech do redakce ozvali, jsou jiné, než popisují oslovení policisté.

Většina z nich si stěžuje na pokuty a na fakt, že současné teplé počasí naopak napomáhá rychlejšímu sjíždění jejich pneumatik.
Argumentují tím, že by použití zimního obutí nemělo být dáno značkami a časovým obdobím, ale skutečným počasím, které v daný den panuje.

Zimní pneu budou na 5 měsíců
Od příští sezony ale už žádné značky "zimní výbava" nečekejte. Příští zimu mají být zimní pneumatiky povinností na celém území republiky od začátku listopadu do konce března.

Řidiči ale budou muset přezout, když bude silnice pokryta sněhem či ledem nebo když bude před sněhovými přeháňkami nebo námrazou varovat předpověď počasí. Při suché vozovce a slunečném počasí se nad nimi policisté údajně smilují.

Automobily do 3,5 tuny budou muset mít zimní pneumatiky na všech kolech. Těžší vozy jen na kolech u poháněných náprav. U "osobáků" bude požadovaná hloubka vzorku pneumatiky 4 mm, u nákladních vozů 6 milimetrů.

To vše vyplývá z návrhu zákona, který před šesti týdny dokončilo ministerstvo dopravy a který bude v dohledné době projednávat vláda. "Ano, ten zákon jsme skutečně dokončili. Chceme, aby se příští zimu jezdilo už podle nových pravidel," uvedl tehdy mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Když řidiči nařízení o pneumatikách nebudou respektovat, hrozí jim jeden trestný bod a pokuta až dva tisíce korun. Nová legislativní úprava se líbí dopravní policii.

Celoplošná povinnost zimních pneumatik zapříčiní zrušení nedávno zavedené dopravní značky "zimní výbava". Tou se vymezovala místa, kde bylo povinné použít zimní gumy. Kromě horských a kopcovitých silnic je tato značka k nalezení i na vysočinském úseku dálnice D1. "Tu značku stanovila vyhláška. Velmi pravděpodobně dojde k jejímu vyškrtnutí ze seznamu platných dopravních značek," uvedl Hanzelka.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat