Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Budoucí ministr? Je klíčové spolu mluvit, ne nastavovat procesy, míní Hlaváč

Bývalý děkan Hudební a taneční fakulty AMU Jiří Hlaváč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý děkan Hudební a taneční fakulty AMU Jiří Hlaváč. | foto: ČTK

PRAHA Favoritem na převzetí ministerstva kultury po Aleně Hanákové je Jiří Hlaváč. Profesor HAMU, klarinetista a hudební skladatel v rozhovoru pro server Lidovky.cz vypočítává stávající problémy resortu: chybějící podporu živého umění, památkovou péči a nedostatek komunikace.

Lidovky.cz: Vaše aktuální angažmá vám umožňuje ujmout se řízení ministerstva kultury už od 1. července?
Ano, to už jsem deklaroval i ve své předběžné odpovědi, zda bych byl ochoten resort převzít. Samozřejmě je to o tom, abych celý svůj režim upravil tak, aby se prioritou stalo ministerstvo kultury.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Může nový šéf resortu v úřadu ještě něco udělat do doby, než přijdou příští rok na jaře volby?
Když jsem nad tím sám uvažoval, napadlo mne následující. Zaprvé: všechno je o vztazích. Je potřeba nastavit určitý systém uvažování a práce. A druhý moment je tím, proč se kumštu věnuji bezmála pět desetiletí: umění je reprezentantem naší země každodenně. Nejde o to, že se někdy udělá festival. Kultura jako taková je ukázkou kvality a vyspělosti kterékoli země. Protože jsem se vždycky snažil pomáhat čemukoli, co má smysl, určitou hodnotu a míru duchovního obsahu, nemám důvod na svých představách cokoli změnit. Kdyby to tak nebylo, nevydržel bych v oboru tak dlouho.

Lidovky.cz: Jaké tři největší problémy v české kultuře v současnosti vidíte?
Velmi aktuálním problémem je otázka živého umění. Jde o to, aby existovala platforma, na které se mohou mladí lidí cíleně a kontinuálně prezentovat. Zajímá mě mladý kumšt. Máme mladé a zajímavé lidi, kteří rozhodně zaslouží velkou míru pozornosti. Zadruhé máme nevídanou síť historických památek. Neměli bychom nechat chátrat to, co chátrat nemusí. A třetí moment je pro mě principiální, ať už dělám cokoli. Lidé si mají v klidu umět vyjasnit názory, pojmenovat problémy a vymyslet optimální řešení. Je přitom jedno, z které hlavy přijde. Mírá vzájemné komunikace, empatie a vnímání je pro mě klíčová. Není to rovina direktivního řízení, ale snaha nalézt optimální řešení.

Tedy spíše než nastavovat procesy jde o to si umět společně promluvit?
Nepochybně. Umět se poslouchat, znát problematiku, ale vyslechnout vždy názor jedné i druhé strany. To vyžaduje maximální účast a ochotu se navzájem pochopit a vnímat. Můžeme mít obrovské představy, ale vždy je můžeme zrealizovat jen z určité části. Karel Čapek řekl, že se za život podaří realizovat zhruba každý desátý sen. Jinými slovy: vynaložíme desetkrát větší úsilí než se něco povede. Sám to dobře znám. V životě jsem cvičil desetitisíce hodin na to, aby na pódiu věci tu a tam vyšly. Investice je tam obrovská. Každý kumštýř vynakládá nesmírné úsilí na to, aby byl vůbec schopen něco nabídnout. A je jedno, jestli je to hudebník, výtvarník nebo literát.

Máte v tomto ohledu nějakou zásadu?
Jsou dvě. Funkce rozumu nepřidá, za tím si stojím. A kumštýřem se člověk nestává až na pódiu. Musí si za věcí stát, žít jí, musí ho bolet a zároveň také těšit.

Pokračování rozhovoru s Jiřím Hlaváčem čtěte v zítřejších Lidových novinách. Už ve 22.00 jej najdete v on-line vydání či iPadu a iPhonu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!