Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je kráva fakt větší škůdce než auto?

Česko

POLEMIKA

Josef Klíma, na jehož Poslední slovo Paulovy prdy z 12. prosince reagoval v pondělních Lidových novinách biolog a ekolog Petr Blahut, dnes na tento polemický text odpovídá.

Vážený pane Blahute, Paulu McCartneymu se rád omluvím, protože moji generaci ovlivnil víc než jiní a jeho koncert v bývalém areálu ČKD považuji za nejlepší hudební zážitek ve svém životě. Tím víc je mi ale líto, že podléhá bludu, na který jsem se snažil – byť v nadsázce – upozornit.

Zemi přece chceme očistit od toho, co produkují stroje, které jsme stvořili, a ne živočichové, kteří na ní žijí společně s námi. Byť bez nás by jich tu nejspíš žilo méně, a někteří vůbec ne.

Když někdo rozhoduje o mé žárovce, otvírá se mi kudla Věřím údajům o počtu dobytka – znásobil-li se počet lidí na zeměkouli, je logické, že se adekvátně znásobila i potřeba mléka a masa – ale jak mám věřit údajům FAO, že chov hospodářských zvířat produkuje víc skleníkových plynů než veškerá doprava na celém světě? Kdo to měřil? A jak? Nebo se to odhadlo podle toho, kolik nabzdí jedna kráva někde ve výzkumném ústavu? Ale je to stejné na argentinských pampách, v českých kravínech a na švýcarských loukách? A otravuje to ovzduší také stejně ve vichru nezalidněných planin, v alpských údolích anebo v okolí kravínů, které se příliš nevětrají? Když třídím odpad, jdu pěšky, kam nemusím jet, a zatepluji dům, dělám to rád, protože vím, že to má smysl. Ale když někdo za mě rozhoduje, jakou mám svítit žárovkou, zatímco v horách celé Evropy jedou naplno sněžná děla, aniž by je kdokoli zakazoval, otvírá se mi kudla v kapse. Stejně jako když se mě někdo snaží přesvědčit, že přírodu zaneřádí víc živočich než auto nebo tovární komín.

Pak mám dvě možnosti: buď vztek, nebo nadsázku, která nesmysl obnaží. Zvolil jsem to druhé a je mi líto, že jsem ji nedotáhl: nejvíc přírodu znečišťují lidé. Mělo by jich být také méně.

O autorovi| novinář a spisovatel

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...