Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Je lékařem v nemocnici. A zároveň zaměstnavatele zásobuje zbožím

Fakultní nemocnice Brno. foto: Lidové noviny

BRNO - Nemocnice nemusí lékařům platit jen přímo. V Brně firma jednoho z nich zásobuje nemocnici, a doktor na tom tedy vydělává. Zařízení i lékař se hájí: vše je podle zákona i morálky.
  19:08

Je lékařem v nemocnici. Ale zároveň i jednatelem firmy dodávající přípravky pro laboratoř, kde pracuje. Martin Klabussay z Fakultní nemocnice Brno by mohl být příkladem, jak si lékaři v souladu s předpisy mohou ve své odbornosti přivydělat třeba i bez přesčasů.
Podle neoficiálních odhadů firma Scintila inkasuje až stovky tisíc ročně. Vedení nemocnice přiznává: Odebíráme od ní protilátky eBioscience pro cytometrickou laboratoř, kde doktor Klabussay působí.

"FN Brno jako jedno z mnoha zdravotnických zařízení, která provozují laboratoře molekulární biologie, odebírá od firmy Scintila monoklonální protilátky," potvrdila mluvčí nemocnice Anna Mrázová. "Nákupy jsou prováděny prostřednictvím nemocniční lékárny, takže jednatel firmy, který je současně i naším lékařem, nemá na nákupy vliv. Firma je výhradním dodavatelem látky, proto v daném případě nebylo dosud účelné provádět výběrové řízení," upřesnila. Částky ani dobu trvání smlouvy nechce s ohledem na důvěrnost smluv zveřejnit.

Sám lékař a jednatel firmy se k obchodu původně nechtěl vyjádřit. "Jako zaměstnanec Fakultní nemocnice Brno vás tímto odkazuji na oddělení tiskové mluvčí," napsal. Posléze ale odpověděl. Tvrdí, že nejde o konflikt zájmů a že o podnikání písemně informoval už předchozího ředitele. S odkazem na obchodní tajemství ale i on odmítl zveřejnit, o kolik v obchodu jde. Firma ani od roku 2008 nezveřejňuje v obchodním rejstříku výsledky hospodaření. "Toto bylo možná opomenuto. Nicméně jsme již zjednali nápravu," sdělil.

Lékař v písemném stanovisku nepřímo popřel tvrzení nemocnice, že je výhradním dodavatelem – označil svou firmu za výrazně levnější. "Má přes 120 stálých odběratelů zboží, mezi něž patří i 13 fakultních nemocnic," napsal. Podle něj zveřejňuje ceny a je ve srovnání s konkurencí levnější.

Protilátky, které Scintila dodává na trh, ale přímo nevyrábí – je pouze obchodníkem. I podle lékařky obdobné laboratoře jiného zařízení, která nechtěla zveřejnit své jméno (redakce LN jej ale zná), lze podobné přípravky nakupovat i jinde.

Není jasné, kolik lékařů podobným způsobem funguje jako dodavatelé přípravků potřebných pro svá pracoviště. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna takové údaje nemůže kontrolovat, i když lékaři mohou teoreticky ovlivnit výši spotřeby. Kontroluje zejména oprávněnost a účelnost úhrady, řekl mluvčí VZP Jiří Rod.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat