Úterý 5. listopadu 2024, svátek má Miriam
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je májová kampaň, Hitlera čas

Česko

STŘELNICE

Tak se nám naplno rozjela volební kampaň. Víte, podle čeho se to pozná? Myslíte, že podle excesů, jako je úder pěstí do tváře Bohuslava Sobotky? Kdepak, to přece tak nějak patří k věcem veřejným. Kdo se uchází o mandát reprezentující voliče, celkem logicky se uchází též o plusy (třeba poslanecké benefity) i minusy (třeba rána pěstí) s tím spojené. Ve skutečnosti se rozjezd kampaně pozná podle toho, že někdo vytasí hitlerovský příměr. „Bojůvky, které vidíme dnes, vedly k nástupu Hitlera k moci,“ řekla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Proč tolik politiků hned sahá po Hitlerovi i v celkem běžných situacích? Co by pak říkali v situacích, které nástupem totality skutečně smrdí? A poznali by je vůbec? Politici by měli znát Mein Kampf. Tam Hitler vybalil vše - především rasovou teorii - bez skrupulí a v situaci, kdy Výmarská republika ztratila loajalitu vlastních elit i vůli k vlastní obraně, to značné části voličů konvenovalo. Bojůvky se pak na tom svezly a při trošku jiné konstelaci mohly vyhrát bojůvky komunistické. Šetřete tím Hitlerem.

Dvě zajímavé zprávy přišly ze Somálska. Začátkem týdne obsadili přístav Haradhere rebelové z Islámské strany. Jak si poradili s tam sídlícími piráty, na které je Západ krátký? Jednoduše. Přijeli ozbrojení na náklaďácích, a piráti utekli. Koncem týdne zase ruská vojenská loď osvobodila z rukou pirátů tanker Moskovskij universitět. Ruští vojáci piráty prostě přepadli, deset jich zajali a teď je odvážejí do Ruska k soudu podle ruských zákonů. Takže vidíme tři modely postupu vůči pirátům. Západní - piráty odzbrojit a vrátit do Somálska. Ruský - piráty přemoci a soudit v Rusku. Somálský - piráty vytlačit pomocí islamistů. Který z těch modelů volíte?

Kdo překračuje státní hranice pěšky, tak trochu si připadá jako úchyl. Normální občan přece do ciziny létá či jezdí autem. Pěšky tam chodí leda šílenci, kteří za komunismu pašovali knihy z Polska či se dnes - díky Schengenu - chtějí z jihočeské nebo jihomoravské vesnice podívat, jak to vypadá v protější vsi rakouské. Ale pozor, realita je jiná. Čísla za loňský rok, která rozesílá Tomio Okamura, říkají toto: na zahraniční dovolenou jezdí 62 procent Čechů autem, 15 procent autobusem, 14 procent letadlem, 7 procent vlakem a 2 procenta překračují hranici pěšky. Tak vida, jsou nás dvě procenta. Vřelý dík za tu informaci. Jednoho potěší, když ve vlastních očích povýší z úchyla na dvouprocentní menšinu. To zní přece líp, ne?

Řekové stále ještě mají před sebou dost drsné probuzení. Noviny teď píší hlavně o těch příčinách řecké krize, které u nás působí jako vystřižené z rubriky bizar -například třinácté, čtrnácté, ba i šestnácté platy. Ale podíváte-li se na základní body úsporného balíku navrženého/diktovaného eurozónou, spatříte tam i leccos jiného. Tak třeba důchodový věk se má zvýšit ze současných 65 let (muži) a 60 let (ženy) tak, aby „odpovídal vyšší očekávané délce života“. Tedy žádná přesná cifra, žádná politicky stanovená hranice, rozhodovat má tvrdá demografická realita. Ví to sice každý student, ale politici to nahlas neříkají - až teď Řekům.

O autorovi| ZBYNĚK PETRÁČEK, komentátor LN

Autor: