Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je mu patnáct a nikdy nechodil do školy. Naoko žije v cizině

Vzdělávání

  14:12
PRAHA - Teprve nedávno oslavil patnáctiny, je tudíž stále ze zákona školou povinný. Přesto ve školní lavici nikdy neseděl. Jeho rodiče totiž našli způsob, jak své dítě před vzděláváním v kolektivu „uchránit“.
Školáci (ilustrační foto)

Školáci (ilustrační foto) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

K tomu, aby se v Česku dítě zcela vyhnulo školní docházce, stačí maličkost: předstírat, že žijete v zahraničí, a úřady jsou na vás podle všeho krátké.

Právě takovou slabinu odhalili rodiče patnáctiletého Jana Nováka (jméno je smyšlené, pravou identitu hocha chrání náhubkový zákon, pozn. red.) z České Lípy.

Obyvatelům šestipatrového panelového domu na sídlišti Špičák jsou Novákovi dobře známí. Důvod je zřejmý, pravidelně se na ně chodí vyptávat sociální pracovnice či policisté. "Jsou to podivíni, takoví tajnůstkáři," líčí Josef Šolín, soused, který prý rodinu vídá, jak se v České Lípě vydává na procházku. Přitom oficiálně má rodina i s Janem žít druhým rokem v Německu.

"Začátkem loňského školního roku nahlásili, že odjíždějí do ciziny a nebudou syna posílat do školy," popsala LN výchovná poradkyně ze Základní školy Špičák I Jana Szelcsányiová. Druhou část oznámení dodrželi – syna už ve škole skutečně nikdo neviděl. Jinak ale rodinu s Německem spojuje jen vlaječka na dveřích jejich bytu. Svědectví o tom, že v bytě stále žijí, přidávají i další. "Jsou tu, jen úředníkům nikdy neotevřou," dodávají další sousedé.

Právě omluvenka, že žije v zahraničí, osvobodila Jana od povinné docházky. Zatímco na prvním stupni je možné učit své dítě doma, od páté třídy už to nelze. Až na výjimku: když žák žije v cizině. "I tehdy musíme ale individuální výuku schválit," vysvětluje mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Další informace čtěte v sobotním vydání deníku

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat