Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Je na čase, abych odešel“

Česko

Legendární americký moderátor Larry King končí. Plánovaný odchod oznámil v úterý prostřednictvím svého internetového blogu. Prý už pomalu stárne a konečně se chce začít více věnovat své rodině.

LOS ANGELES / PRAHA Se svým pořadem se na televizních obrazovkách poprvé objevil 3. června 1985. Muž s typickými velkými brýlemi a širokými šlemi, sedící za stylovým stolním mikrofonem, během pětadvaceti let vedl něco okolo padesáti tisíc rozhovorů s významnými, slavnými, nepopulárními nebo prostě jen zajímavými osobnostmi z celého světa, o kterých se „mluví“, a v úterý, v šestasedmdesáti letech, prohlásil, že už je nejvyšší čas skončit.

„Chci se s vámi podělit o jednu takovou soukromou novinku,“ zahájil svou veřejnou zpověď Lawrence Harvey Ziegler alias Larry King. V úterý večer se totiž posadil do „křesla hostů“ a své místo přenechal oblíbenému americkému komikovi Billu Maherovi.

„Před pětadvaceti lety jsem seděl na druhé straně tohoto stolu a zpovídal newyorského guvernéra Maria Cuoma ve vůbec prvním vysílání pořadu Larry King Live. Nyní, o mnoho let později, jsem lidem ze CNN řekl, že bych tuto show letos na podzim už rád ukončil,“ pokračoval moderátor. Hlavním důvodem je prý jeho rodina -chce se více věnovat manželce a malým dětem.

„Jsem nepřekonatelný“ „Musím konečně začít myslet také na sebe. Vždyť jsem udělal asi padesát tisíc rozhovorů! A tohle všechno už nikdy nemůžu překonat,“ pokračoval ve výčtu důvodů, proč odejít, Larry King. Jak dodal, definitivní rozhodnutí skončit padlo až po týdenních oslavách pětadvacátého výročí populárního pořadu.

Vedení televizní společnosti mu v jeho žádosti vyšlo vstříc. „Larry se svou show skončí, až si sám řekne, ale bude to někdy na podzim,“ reagoval Jon Klein, prezident CNN/ U. S. „Nadále ale zůstane milovaným členem rodiny CNN a bude nám přispívat svými občasnými speciály,“ dodal Klein. Věnovat by se měl hlavně „významným národním i mezinárodním událostem“, doplňuje ho sám King. „Uvidíte mě na jiných místech...,“ slibuje.

Když se v roce 1985 začínala show vysílat, nikdo nevěděl, jaký ohromný ohlas bude mít. Inspirovala několik desítek pořadů založených na stejném principu: talk show. Jak píše ve své autobiografii My Remarkable Journey, tajemství tkví v pokládání otázek. „Jediné, co musíte dělat, je klást otázky. Jednoduché, krátké otázky,“ napsal tehdy.

Ač rekordní pořad (na zápis v Guinnessově knize rekordů za nejdéle vysílaný pořad na jednom televizním programu s jedním jediným moderátorem je prý King „nesmírně hrdý“), jeho sledovanost v posledních letech pomalu klesala. A to i díky jeho kvalitním „následovníkům“, satirickým komikům, jako je například Jay Leno, David Letterman či oblíbený „Skot“ Craig Ferguson, kteří obsadili konkurenční stanice.

Nový lepší život Co přesně teď moderátor, podle kterého byl tou vůbec nejmimořádnější osobností, s jakou se za svůj život setkal, Nelson Mandela, bude dělat, sám přesně neví (tedy kromě trávení času s rodinou).

„Nemám žádný plán. Ale hrozně se těším... Chci se prostě dál rozvíjet, dělat také jiné věci - ty, které jsem ještě nikdy nedělal... Život teď bude ještě lepší,“ rozpovídal se během mimořádného pořadu King. „Už prostě nejsem nejmladší. Myslím, že je na čase odejít. Své noční šle tak pro tuto chvíli pověsím na hřebík,“ dodal s úsměvem.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...