Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Je odpovědné připravit se na nejhorší variantu, obhajuje Nečas reformu

Česko

  18:15
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) nepřímo připustil, že demografické změny v příštích desetiletích, kterými vláda obhajuje důchodovou reformu, nemusejí být tak hluboké, jak kabinet říká.

Premiér Petr Nečas na Žofínskem fóru foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

V projevu na Žofínském fóru uvedl, že je vždy dobré připravit se na konzervativní, pesimistickou variantu. "Je to odpovědnější vůči veřejným financím i vůči občanům," konstatoval.

Představa, že se objeví dramatické demografické řešení, je podle něj nereálná. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky tak premiér penzijní reformu zpochybnil.

Milion seniorů

Dnes je v ČR asi 22 procent lidí starších 60 let, v roce 2030 to bude třetina občanů. Nyní je v zemi asi 380 000 důchodců starších 80 let, tento počet se za poslední čtyři roky zvýšil o 40 000.

V roce 2050 statistici očekávají, že občanů ČR, kteří oslavili 80. narozeniny, bude přes milion.

Podle propočtů provedených na základě aktualizované prognózy demografů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Borise Burcina a Tomáše Kučery, které nedávno přinesla média, nebude podíl lidí v produktivním věku, kteří přispívají do penzijních systémů, klesat tak dramaticky, jak tvrdí vládní politici.

Podle sociologa a bývalého experta Věcí veřejných pro důchodovou reformu Pavla Rusého je demografický problém zveličován.

Sobotka: Vláda chystá opt-out

Důchodová reforma je podle Nečase "klíčovým prvkem v reformě veřejných financí", protože vláda si za hlavní cíl vytkla řešení především strukturálních problémů výdajové strany veřejných financí.

Předseda vlády zdůraznil, že součástí reformy je pokračování ve změnách parametrů průběžného pilíře, například zrušení možnosti vlády libovolně a "populisticky" valorizovat důchody.

Vláda však podle Sobotky reformou neřeší hlavní problém, kterým je stabilizace průběžného systému, na který bude i v budoucnu odkázáno 70 procent obyvatel země. Vláda podle něho pouze chystá opt-out, tedy vyvedení peněz z průběžného systému, který je nyní v deficitu, na soukromé důchodové účty.

Musíme prolomit stereotyp, tvrdí Nečas

Zavedení individuálního spoření do důchodových fondů je podle premiéra dalším krokem reformy. "Je to důležitý krok i z onoho psychologicko-politicko-ekonomického pohledu," poznamenal.

Nutné je podle něj prolomit stereotyp uvažování mezi širšími vrstvami občanů, kteří si myslí, že když platí důchodové pojištění, "spoří si" na důchod a později na něj budou mít nárok.

Čtěte také

"Průběžný důchodový systém takto nepracuje a nikdy nepracoval," varoval premiér. Stejnou částku, kterou stát od občanů na důchodovém spoření vybere, každý rok rovnou rozdá na penze nynějších penzistů, připomněl. "Nikdo si nikde, nikam a nic nespoří," řekl.

Změna podle něj proto znamená diverzifikovat systém tak, aby nebyl jako ten průběžný závislý jen na demografickém vývoji. "Je to nutný krok, protože demografický vývoj je objektivní záležitostí. Před demografickým vývojem se nedá strčit hlava do písku," uvedl předseda vlády.

Nedávat všechna vejce do jedné ošatky

Podle Nečase nelze tvrdit, že nastane zázrak v podobě zvýšení porodnosti a podobně. "Vždy je lépe počítat spíše s konzervativní a spíše s horší variantou než s variantou optimistickou," poznamenal. Taková varianta je podle něj totiž odpovědnější nejen vůči veřejným financím, ale i vůči občanům.

Čtěte také

"Budeme se držet filozofie nikdy nedávat všechna vejce do jedné ošatky," vysvětlil Nečas. Na dobrovolné a soukromé bázi pak nový pilíř přivádí do systému další dodatečné finanční prostředky. Podle Sobotky chce ale vláda zavést jen další důchodové spoření.

Zploštění diskuse o důchodové reformě na debatu o podobě daně z přidané hodnoty pokládá Nečas za problém. "Uznávám, je to do značné míry komunikační chybou vlády a jejích členů, že takto se ten diskurz pohnul směrem k debatám o DPH," připustil.

ČSSD chce prograsivní daně

Sjednocení sazby DPH a její spojování s reformou důchodového systému rozhodně odmítá opozice. ČSSD podle Sobotky pracuje na vlastní koncepci stabilizace průběžného systému. Rozhodně jej prý nehodlá v případě, že vyhraje volby a bude vládnout, oslabovat odvody peněz do soukromého důchodového spoření či pojištění, a naopak jej posílí progresivními přímými daněmi.

I ČSSD počítá podle Sobotky s důchodovým spořením, které by podporovali zaměstnavatelé. Pokud vláda zavede bez konzultace s opozicí opt-out, pak si ČSSD vyhrazuje právo na parametrickou změnu, tedy na snížení odváděného procenta.

Chce také zvýšit zdanění firem a vysokých příjmů tak, aby bylo rozdělení daňové zátěže na občany a firmy spravedlivější, dodal šéf nejsilnější opoziční strany.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!