Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je ostudné, že se k nám stát otáčí zády, bouří se senioři

Důchodce čeká v příštím roce výrazné přiškrcení domácích rozpočtů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodce čeká v příštím roce výrazné přiškrcení domácích rozpočtů. | foto: Shutterstock

PRAHA Vyšší spodní sazba DPH, více za pobyt v nemocnici nebo nejnověji zrušení slev na jízdné. Důchodce čeká v příštím roce výrazné přiškrcení domácích rozpočtů. Rada seniorů si stěžuje, že úspor státní kasy, které zasáhnou seniory, už je příliš.

Dosud měli senioři nad 60 let státem garantovanou padesátiprocentní slevu na jízdném. Tomu je ale konec. „Uvažovali jsme, že by se slevy na jízdné úplně zrušily, ale nakonec došlo k dohodě, že to bude jen u důchodců,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

ČTĚTE VÍCE:

Ministerstvo dopravy zaplatilo loni za všechny kompenzace státem nařízených slev 195 milionů korun. Omezením slev pro důchodce stát ušetří jen asi pět milionů korun.

Dopravci ještě neví, jaká opatření přijmou. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského budou muset dráhy ceník předělat. Je ale pravděpodobné, že nezruší důchodcovské zvýhodnění hned od počátku roku. „Jsme schopni vydat interní opatření, že měsíc bude jízdné ještě podle stávajících pravidel a změna bude k 1. únoru,“ uvedl Šťáhlavský.

Spoření na důchod - ilustrační foto

Zdražení už oznámila spousta sektorů, důchodci si tak budou muset hluboko do pěněženek. Pokud z nich ovšem bude ještě co vybírat.

Zdražení se bude týkat asi dvaceti dálkových spojů Českých drah. Většinu dopravních spojů zajišťují kraje. Hejtmani, které LN oslovily, zatím zrušení slev neplánují.

Omezení kompenzace slev postihne také soukromé dopravce. Ti proti postupu ministerstva financí protestují. Vadí jim, že stát už nenařizuje plošně slevy, krajům na ně ale díky dotacím do dopravy bude dál přispívat.

„Stát a­ kraje musí o příslušnou částku ponížit také dotace, které platí Českým drahám na rychlíky a ­osobní vlaky a jejichž součástí je i proplácení slev pro seniory,“ vysvětluje mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Podle šéfa Rady seniorů Zdeňka Pernese stát penzistům bere všechny benefity. V příštím roce navíc seniory čeká zvýšení spoluúčasti ve zdravotnictví, dopadne na ně zvýšení sazby DPH, zdraží se voda i energie.

„Je ostudné, když se šetří na důchodcích, kteří se nemohou bránit. Zajistili materiální prostředky, se kterými nyní stát disponuje, a ­stát se k nim teď otáčí zády,“ řekl LN Pernes. Podle něj je nejhorší ranou pro peněženky seniorů nově zvýšená platba za den pobytu v nemocnici na sto korun.Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...