19. ledna 2016 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to absurdní, až kafkovský případ, tvrdí Sisák o akci protikorupční policie

Podnikatel Petr Sisák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Petr Sisák. | foto: Česká pozice

PRAHA Podnikatel Petr Sisák, který je spojován s insolvenční kauzou, chce spolupracovat s policií. Věří, že jde o nedorozumění. Plánuje předčasně ukončit zahraniční služební cestu, z které se chce vrátit do konce týdne. Protikorupční policie ho chtěla v pátek zadržet, obviněno bylo už 14 lidí.

„Jsem překvapen situací, která se odehrává v České republice, zatímco se s kolegou nacházím na dlouhodobě plánované, několikadenní pracovní cestě do zahraničí,“ stojí v prohlášení, které rozeslal médiím mluvčí Spolchemie Jan Charvát a pod nímž je podepsaný Petr Sisák.

„Při všech dosavadních žádostech o spolupráci od orgánů činných v trestním řízení i všech dalších úřadů jsme vždy plně spolupracovali, předávali všechny doklady, přebírali všechny výzvy i předvolání. I proto se můj právní zástupce ihned v pondělí spojil se státním zástupcem a informoval ho, že se do Prahy vrátím předčasně již koncem tohoto týdne,“ píše podnikatel.

„Jsem samozřejmě i nyní zcela připraven plně spolupracovat při vysvětlování a objasňování tohoto absurdního, dalo by se říci, až kafkovského případu. Věřím, že jde o hluboké nedorozumění,“ stojí také v prohlášení.

„Nevyřešení situace může výrazně postihnout všechny strany, dodavatele, akcionáře a zaměstnance společnosti i mě osobně. Proto vyzývám všechny k věcnému řešení. Jsem přesvědčen, že vše se řádně vysvětlí, protože si ani popravdě nedokáži představit jiný průběh,“ tvrdí Sisák.

Prohlášení předsedy dozorčí rady Spolchemie Petra Sisáka

Jsem překvapen situací, která se odehrává v České republice, zatímco se s kolegou nacházím na dlouhodobě plánované, několikadenní pracovní cestě do zahraničí.

Při všech dosavadních žádostech o spolupráci od orgánů činných v trestním řízení i všech dalších úřadů jsme vždy plně spolupracovali, předávali všechny doklady, přebírali všechny výzvy i předvolání. I proto se můj právní zástupce ihned v pondělí spojil se státním zástupcem a informoval ho, že se do Prahy vrátím předčasně již koncem tohoto týdne.

Jsem samozřejmě i nyní zcela připraven plně spolupracovat při vysvětlování a objasňování tohoto absurdního, dalo by se říci, až kafkovského případu. Věřím, že jde o hluboké nedorozumění.

VCHG vstupovala jako akcionář do Spolku pro chemickou a hutní výrobu v roce 2004. Od jejího vstupu bylo celkově proinvestováno 3,2 miliardy korun do nejmodernějších technologií, které společnosti umožnily dosáhnout vedoucích tržních podílů na evropském trhu hydroxidů a pryskyřic a jen věřitelům zaplatila na úrocích za uvedené období 1,2 miliardy korun. Zatím poslední zásadní investicí, ve které jsem se zásadním způsobem angažoval z pozice předsedy dozorčí rady, je investice do membránové elektrolýzy. Ta je nutným legislativním předpokladem pro dlouhodobé zajištění činnosti firmy, její pozice na trhu i tvorby pracovních míst.

Současná situace dopadá negativně na reputaci společnosti, přičemž uzavřené dohody umožňují této jedné z nejvýznamnějších domácích chemiček dále vyrábět a být jedním z nejúspěšnějších českých exportérů. S pomocí této této dohody byla také tato firma s 800 zaměstnanci situovaná v regionu s největší nezaměstnaností a 160ti letou tradicí zachráněna během nedávné světové hospodářské krize od krachu.

Reorganizace Via Chem Group, prostřednictvím které se má dosáhnout finální dohody majoritních věřitelů, se realizuje pod dozorem probíhajícího soudního řízení. Od samého počátku je přitom účastníkem řízení také českobudějovické Krajské státní zastupitelství. To má přistup ke všem materiálům i dokumentům, jeho zástupci se účastní všech jednání a během více než rok a půl jeho trvání proti legálnosti a správnosti veškerého postupu nevznesli žádné výhrady.

Vždy jsme si zakládali na tom, že jsou veškeré naše postupy v rámci zákona. I proto jsme mnohdy volili složitější, časově i finančně náročnější postupy v rámci zákonných mechanismů, abychom maximálně zamezili tomu, být nařčeni z nezákonného jednání. I proto jakékoli obvinění, že by na našem jednání bylo cokoliv nelegálního zásadně odmítáme.

Nevyřešení situace může výrazně postihnout všechny strany, dodavatele, akcionáře a zaměstnance společnosti i mě osobně. Proto vyzývám všechny k věcnému řešení. Jsem přesvědčen, že vše se řádně vysvětlí, protože si ani popravdě nedokáži představit jiný průběh.

Lidovky.cz