13. prosince 2018 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to kampaň, tvrdí Babiš o jednání Evropského parlamentu. S Evropskou komisí prý jedná

Andrej Babiš po setkání s Milošem Zemanem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš po setkání s Milošem Zemanem | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Česká ministerstva komunikují podle premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše o dotacích pro Agrofert a o výkladu nového evropského práva s Evropskou komisí. Předseda vlády je přesvědčen, že se ukáže, že kvůli dotacím pro firmy, které převedl do svěřenských fondů, není ve střetu zájmů. Při odletu na summit v Bruselu novinářům řekl, že spor vidí ve výkladu nového práva. Jednání europarlamentu, který dotace pro Agrofert probíral ve středu, má za kampaň před květnovými volbami do Evropského parlamentu.

Evropská komise přestala dotace Agrofertu vyplácet k 2. srpnu, oznámil ve středu eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. „Moje reakce není žádná, já s tou společností nemám nic společného,“ uvedl dnes Babiš. Akcie holdingu Agrofert vložil Babiš do svěřenských fondů, podle právní studie Evropské komise nicméně zůstává ve střetu zájmů. Debatu europarlamentu má premiér za kampaň, přičemž Zelení, kteří ji vyvolali, pracují podle něj pro české Piráty. „Politický boj přenesli do EP, dělají si na tom kampaň,“ uvedl.

„Jsem přesvědčen, že se ukáže, že žádný střet zájmů nemám. Teď se komunikuje s Evropskou komisí, funguje to,“ uvedl. Zdůraznil, že jde o jednání mezi komisí a ministerstvy. „Evropský parlament může navrhovat a vyzývat, ale ten vztah je pouze mezi komisí a vládou,“ uvedl. Podotkl také, že k novému paragrafu týkajícímu se střetu zájmů Evropská komise nepodala od srpna, kdy začal platit, žádné vysvětlení. „Je to nová věc a otázka na právníky. Jsme přesvědčeni, že se to vysvětlí,“ konstatoval.

Europoslanec Stanislav Polčák na Twitteru uvedl, že od předsedkyně Kontrolního rozpočtového výboru Ingerborg Grässelové obdržel informaci, že se jedná o zastavení plateb z evropského rozpočtu pro celou Českou republiku. Informaci hodlá dále ověřit u Komise.

Z kanceláře předsedkyně výboru CONT I. Graessle jsem obdržel informaci,že k zastavení plateb z evr. rozpočtu dochází ve vztahu k celé České republice.Požádal jsem o konfirmaci Komisi.Byl by to bezprecedentní krok a jen stěží uvěřitelné poškození zájmů ČR ze strany jejího premiéra

— Stanislav Polčák (@stanislavpolcak) 13. prosince 2018

Podle zprávy evropských právníků, která koncem listopadu unikla do médií, hrozí, že Česko bude muset vrátit alespoň část z dotací proplacených letos Agrofertu. Podle analýzy jde o 82 milionů eur (2,1 miliardy korun).

ČTK