Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to lež, brání se důchodci tvrzení, že se mají lépe než v USA

Důchodci se sešli na Palachově náměstí před Rudolfinem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci se sešli na Palachově náměstí před Rudolfinem | foto: ČTK

PRAHA Kvalitou života jsou na tom čeští důchodci lépe než američtí. S takovým tvrzením přišla začátkem týdne studie společnosti Natixis. Závěr průzkumu však v Česku narazil: rozzlobil třeba předsedu rady seniorů Zdeňka Pernese. Ten tvrdí, že průzkum slouží jen k matení lidí.

Čeští důchodci se mají dobře. Dokonce lépe, než důchodci v Itálii nebo Novém Zélandu. Samozřejmě nikoliv výškou důchodů ani celkových příjmů v penzi, tou by se mezi první dvacítkou nejlépe zaopatřených důchodců světa neumístili. Společnost Natixis však nehodnotila velikost důchodů, ale "kvalitu života penzistů".

Průzkum tak zohledňuje celkem dvacet různých ukazatelů - například délku života, výdaje státu na zdravotnictví nebo dostupnost zdravotní péče.

PŘEČTĚTE SI PŮVODNÍ ČLÁNEK:

Hodncení vyneslo do čela Norsko, Švýcarsko a Lucembursko. Pro zajímavost: hodně vysoko skončily i další skandinávské země, stejně jako Rakousko, které skončilo celkově páté. 

"Proč píšete takové lži?" reagoval podrážděně předseda rady seniorů Zdeněk Pernes na žádost o reakci na průzkum. "Jsem statistik, mám přesná čísla z okolních zemí a od nás, takže vím, jaká je realita," doplnil. S výsledky společnosti Natixis nesouhlasí. "Je to lež a mate lidi!" ukončil hovor Pernes.

Ke kritice studie se přidává také Petr Novák z obecně prospěšné společnosti Spokojený domov. "Čeští senioři jsou na tom z našeho pohledu čím dál hůře, zejména ti, kteří potřebují ve větší míře zdravotní a sociální péči," vypočítal Novák v rozhovoru pro server Lidovky.cz hlavní problémy českých důchodců. Zdůraznil také doplatky za léky, které se podle něj pohybují i v tisících korun za měsíc. "Řada našich klientů terénních sociálních služeb je tedy schopná platit základní výdaje jen díky úsporám či podpoře rodiny. Ale mohlo by být i hůř," varoval.

Ministerstvo je proti

Podle ministerstva práce je však studie objektivní. "Vychází se z řady údajů například Světové banky či OSN, takže není žádný důvod ji zpochybňovat," napsala serveru Lidovky.cz Táňa Kozelková z tiskového odboru ministerstva.

"Domníváme se, že relativně velmi dobré postavení Česka vyplývá především z faktu, že naše veřejné zdravotnictví poskytuje služby téměř výhradně zdarma, že český státní důchodový systém je velmi solidární a že důchodový věk je ve srovnání s vyspělými zeměmi v průměru o 3 – 4 roky nižší, což obojí omezuje výskyt chudoby mezi našimi seniory," shrnula Kozelková.

Spoření na důchod - ilustrační foto

Ani seniorka Jitka Kopalová výsledky průzkumu zcela nezavrhuje. "Za svoji osobu můžu říct, že já hlady neumírám," řekla serveru Lidovky.cz důchodkyně. "Nevím, proč si furt lidi naříkají. Já mám celkem malý důchod, nemám tedy velký nájem, ale koupím si, na co mám chuť. Myslím, že jsou na tom hůř mladí lidé s dětmi než my důchodci. To je můj názor," řekla Kopalová.

Index životního standardu důchodců
POŘADÍZEMĚPOŘADÍZEMĚ
1.Norsko14.Belgie
2.Švýcarsko15.Japonsko
3.Lucembursko16.Slovinsko
4.Švédsko17.Česko
5.Rakousko18.Slovensko
6.Finsko19.USA
7.Nizozemsko20.Velká Británie
8.Dánsko21.Itálie
9.Německo22.Nový Zéland
10.Francie23.Island
11.Austrálie24.Kypr
12.Izrael25.Španělsko
13.KanadaZdroj: Natixis

 

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!