Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to lež, brání se důchodci tvrzení, že se mají lépe než v USA

Důchodci se sešli na Palachově náměstí před Rudolfinem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodci se sešli na Palachově náměstí před Rudolfinem | foto: ČTK

PRAHA Kvalitou života jsou na tom čeští důchodci lépe než američtí. S takovým tvrzením přišla začátkem týdne studie společnosti Natixis. Závěr průzkumu však v Česku narazil: rozzlobil třeba předsedu rady seniorů Zdeňka Pernese. Ten tvrdí, že průzkum slouží jen k matení lidí.

Čeští důchodci se mají dobře. Dokonce lépe, než důchodci v Itálii nebo Novém Zélandu. Samozřejmě nikoliv výškou důchodů ani celkových příjmů v penzi, tou by se mezi první dvacítkou nejlépe zaopatřených důchodců světa neumístili. Společnost Natixis však nehodnotila velikost důchodů, ale "kvalitu života penzistů".

Průzkum tak zohledňuje celkem dvacet různých ukazatelů - například délku života, výdaje státu na zdravotnictví nebo dostupnost zdravotní péče.

PŘEČTĚTE SI PŮVODNÍ ČLÁNEK:

Hodncení vyneslo do čela Norsko, Švýcarsko a Lucembursko. Pro zajímavost: hodně vysoko skončily i další skandinávské země, stejně jako Rakousko, které skončilo celkově páté. 

"Proč píšete takové lži?" reagoval podrážděně předseda rady seniorů Zdeněk Pernes na žádost o reakci na průzkum. "Jsem statistik, mám přesná čísla z okolních zemí a od nás, takže vím, jaká je realita," doplnil. S výsledky společnosti Natixis nesouhlasí. "Je to lež a mate lidi!" ukončil hovor Pernes.

Ke kritice studie se přidává také Petr Novák z obecně prospěšné společnosti Spokojený domov. "Čeští senioři jsou na tom z našeho pohledu čím dál hůře, zejména ti, kteří potřebují ve větší míře zdravotní a sociální péči," vypočítal Novák v rozhovoru pro server Lidovky.cz hlavní problémy českých důchodců. Zdůraznil také doplatky za léky, které se podle něj pohybují i v tisících korun za měsíc. "Řada našich klientů terénních sociálních služeb je tedy schopná platit základní výdaje jen díky úsporám či podpoře rodiny. Ale mohlo by být i hůř," varoval.

Ministerstvo je proti

Podle ministerstva práce je však studie objektivní. "Vychází se z řady údajů například Světové banky či OSN, takže není žádný důvod ji zpochybňovat," napsala serveru Lidovky.cz Táňa Kozelková z tiskového odboru ministerstva.

"Domníváme se, že relativně velmi dobré postavení Česka vyplývá především z faktu, že naše veřejné zdravotnictví poskytuje služby téměř výhradně zdarma, že český státní důchodový systém je velmi solidární a že důchodový věk je ve srovnání s vyspělými zeměmi v průměru o 3 – 4 roky nižší, což obojí omezuje výskyt chudoby mezi našimi seniory," shrnula Kozelková.

Spoření na důchod - ilustrační foto

Ani seniorka Jitka Kopalová výsledky průzkumu zcela nezavrhuje. "Za svoji osobu můžu říct, že já hlady neumírám," řekla serveru Lidovky.cz důchodkyně. "Nevím, proč si furt lidi naříkají. Já mám celkem malý důchod, nemám tedy velký nájem, ale koupím si, na co mám chuť. Myslím, že jsou na tom hůř mladí lidé s dětmi než my důchodci. To je můj názor," řekla Kopalová.

Index životního standardu důchodců
POŘADÍZEMĚPOŘADÍZEMĚ
1.Norsko14.Belgie
2.Švýcarsko15.Japonsko
3.Lucembursko16.Slovinsko
4.Švédsko17.Česko
5.Rakousko18.Slovensko
6.Finsko19.USA
7.Nizozemsko20.Velká Británie
8.Dánsko21.Itálie
9.Německo22.Nový Zéland
10.Francie23.Island
11.Austrálie24.Kypr
12.Izrael25.Španělsko
13.KanadaZdroj: Natixis

 

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!