Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Je to lumpárna. Kde by k těm penězům přišla?’ říká pamětnice o kauze Ransdorf

Česko

  16:26
PRAHA - Pohádkové dědictví, kvůli kterému před dvěma týdny zatkli ve Švýcarsku českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM), měla údajně odkázat sv ému synovci Helena Husáková-Huňková. Žena, která byla roku 1949 odsouzená komunistickým režimem a o 11 let později amnestována. Na účtu v Curychu má ležet až 350 milionů eur, přes devět miliard korun.

Miloslav Ransdorf se zpovídal ze své švýcarské kauzy. foto:  Petr Topič, MAFRA

„Je to celé lumpárna, kde by k těm milionům přišla?“ řekla LN její někdejší přítelkyně Zdeňka Machová, kterou historka o dědictví rozzlobila. S Helenou Husákovou-Huňkovou se totiž znala ještě před jejím zatčením. Později se s ní vídala právě ve Švýcarsku, kam obě emigrovaly.

Věříte Ransdorfovi? Je to intelektuál a polyglot, odpověděl Dolejš jako podle návodu

„Když zemřela, přijeli do Winterthuru její neteř a bratr,“ vzpomíná Machová, která dnes žije v Česku. Právě ve Winterthuru se s Helenou Husákovou-Huňkovou náhodou potkaly 28. října 1968 na oslavách vzniku Československa.

Od té doby se scházely nejen ve Švýcarsku, ale po sametové revoluci i v Česku. Naposledy prý spolu hovořily pouhé dva dny před tím, než Helena Husáková-Huňková v roce 2005 zemřela. O jejím údajném synovci Vladimírovi, jehož jménem Ransdorf do Curychu jel, se Zdeňka Machová dozvěděla až tehdy.

„Pomáhali jsme tenkrát jejím příbuzným všechno vyřídit, protože jsme uměli německy. Žádné miliony tam nebyly, to určitě ne,“ dodala Machová s tím, že o nějaké závěti nikdy neslyšela.

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky minulý čtvrtek v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu. Ransdorf již oznámil, že pozastaví členství v krajně levicové frakci Evropského parlamentu. Je ale přesvědčen o tom, že nic špatného neudělal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...