Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to nejrychleji blahořečený papež

Česko

Papež Jan Pavel II. je nezpochybnitelnou autoritou, a jeho blahořečení je proto logickým krokem, říká církevní historik Jaroslav Šebek.

* LN Je blahořečení Jana Pavla II. tak brzy po smrti neobvyklé?

Nestává se to často. Rychlost, s jakou byl blahořečen Jan Pavel II., je velice neobvyklá. V tak krátké době nebyl blahořečen ještě žádný papež. Je to ale jistý fenomén doby, kdy výrazné osobnosti dostávají uznání v podobě blahořečení velice rychle – i u Matky Terezy k procesu blahořečení došlo za šest let po její smrti.

* LN V čem byl papež Jan Pavel II. tak výjimečný, že si tak rychlé blahořečení zasloužil?

Jan Pavel II. patří k těm osobnostem, které si rozhodně blahořečení zaslouží. Neangažoval se jen na církevní rovině, ale velice úspěšně působil i na jevišti tohoto světa. Výrazně se angažoval v boji proti komunismu, proti rozdělení Evropy železnou oponou. Mnoho věcí dokázal změnit – navázal kontakty s představiteli křesťanských církví, ale byl otevřený i k dialogu se všemi velkými světovými náboženstvími. Odvážně dokázal pojmenovat selhání katolíků a křesťanů vůbec v minulosti a přišel s do té doby nevídaným projektem omluvy za všechny spáchané křivdy na nekatolících i na Židech.

* LN Není po všech těch věcech, které jste tu jmenoval, poněkud absurdní, aby se k tomu, aby byl blahořečen, musel najít nějaký zázrak, který vykonal?

Je tu třeba vidět dvě roviny. Na jedné straně je tu nezpochybnitelná lidská autorita Jana Pavla II., ale na druhé straně, když církev blahořečí nějakou osobu, tak jí dává i ty nadpřirozené ctnosti, což je součást náboženské úcty k tomu člověku. Tento proces je už několik století jasně dán a nedá se čekat, že by se nějak odchýlil. K blahořečení je proto třeba mít i nadpřirozený krok, který onoho člověka posouvá do metafyzické, nadpřirozené roviny.

* LN Znamená rychlé blahořečení Jana Pavla II. to, že se stane automaticky a velice brzy i svatým, nebo jde o proces, který je z církevního hlediska složitější?

Už stupeň blahořečení je velice významný a tím, že k němu dochází tak rychle, má tento člověk církevní ctnosti, jež ho řadí k úctě na oltáři. Teď ale nelze spekulovat, jak dlouho po blahořečení dojde k tomu nejvyššímu stupni úcty, tedy ke svatořečení. Jan Pavel II. je určitě nezpochybnitelnou autoritou.

* LN Takže očekávat svatořečení v historicky krátké době nelze?

Může k němu dojít v historicky krátké době, ale ta může být dlouhá několik let, ne-li desítek let.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!