Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to největší selhání pošty v historii

Česko

  11:41
BŘECLAV - Čekali jste v letech 2001 až 2006 dopis ze zahraničí a on nedošel? Odpověď na otázku proč, by vám mohl dát dnešní nález dělníků v takzvaném poštovním tunelu na železničním nádraží v Břeclavi. Ti z něho k překvapení všech vytáhli asi 71 pytlů nedoručené pošty. Jedná se o desítky tisíc dopisů. Případem se zabývají kriminalisté. Lidovky.cz našly ženu, které nedošly tři dopisy.

Náměstek vrchního přednosty uzlové železniční stanice Břeclav Zdeněk Kristián ukazuje části dopisů, které 14. března dělníci nalezli v takzvaném poštovním tunelu na železničním nádraží v Břeclavi. foto: Václav ŠálekČTK

Nedošly nám tři dopisy

Jednou z adresátek, které nedošlo hned několik psaní, je Františka Jošková z Hodonína. "Očekávali jsme z ciziny dva až tři dopisy, ale nedostali jsme je," řekla Lidovkám.cz. Na jejich nedoručení si dokonce stěžovala u České pošty. "Pošta to tehdy řešila, ale nic nevyřešila," dodává s tím, že to byly "naštěstí jen soukromé dopisy".

Vedení České pošty je podle svého mluvčího Iva Mravinace z nálezu v šoku a případ označilo za největší selhání v celé historii této organizace. Pošta podle něj chce všechny zásilky adresátům doručit s omluvným dopisem.

Pytle se zásilkami byly doručeny do Česka letecky. Určeny byly pro okresy Břeclav, Hodonín a Uherské Hradiště. Dopraveny tam měly být po železnici. "Každý balík byl nalezen v otevřeném stavu. Vypadá to tak, že někdo vždy pár dopisů namátkově rozbalil a prohledal" řekl kriminalista Jan Cupal.Náměstek vrchního přednosty uzlové železniční stanice Břeclav Zdeněk Kristián ukazuje části dopisů, které 14. března dělníci nalezli v takzvaném poštovním tunelu na železničním nádraží v Břeclavi.

Pytle ležely na dně výtahové šachty v takzvaném poštovním tunelu, který vede pod všemi nástupišti  nádraží. Ten ústí v nedaleké budově pošty, kam byly kdysi zásilky převáženy k třídění. Dolů do podzemí se z jednotlivých perónů dostávaly pytle právě výtahy.

Tunel přestal být používán před 20 lety. Jeden z jeho východů byl zazděn. Do tunelu byl vstup možný z části přiléhající k poště.

Zásilky objevili až dnes při stavebních úpravách. "Dělníci začali náhle k našemu velkému překvapení z tunelu vyhazovat pytle z poštou. Jsou tady zásilky z Austrálie nebo Ameriky. Přivolali jsme policii, pytle samozřejmě co nejdříve předáme pracovníkům České pošty," uvedl náměstek vrchního přednosty břeclavské železniční stanice Zdeněk Krystián.

Zásilky mizely opakovaně
Státem vlastněná Česká pošta patrně podá v souvislosti s případem trestní oznámení. "Patrně došlo k selhání na třídírně zásilek. Za její pracovníky byl někdo odpovědný v době, kdy se pošty ztrácela. Je nutné zjistit, kdo má zmizení tohoto gigantického objemu nedoručených zásilek na svědomí," zdůraznil Mravinac, který vysvětlil, že poštovní uzel v Břeclavi byl v minulosti zrušen, což může nyní pátrání po vinících ztížit. Dopisi se našly v tzv. poštovním tunelu.

Dopisy ze zahraničí sice nepatřily mezi takzvané zapsané, tedy přesně evidované zásilky. Na jejich zmizení by se prý přišlo druhý den. Pohyb těchto zásilek měl být sledován podle váhy jednotlivých pytlů. A to se nestalo. Selhal nejen ten, kdo pytle a dopisy otevřel, ale i osoby, které měly objem zásilek kontrolovat.

"Pro nás by to byl velký problém, i kdyby zmizel třeba jen jediný pytel s dopisy. V Břeclavi navíc nejde o jednorázové pochybení, zásilky bohužel mizely opakovaně," uvedl mluvčí pošty. Podle posledních informací nešlo jen o osobní dopisy, ale i faktury a důležitou obchodní korespondenci.

Mravinac zdůraznil, že Česká pošta vyčká, jaké kroky nyní učiní policie. Hned jak to bude možné, chce psaní převzít. "Ať už budou v jakémkoli stavu, připojíme k nim náš dopis s omluvou a vysvětlením celé situace a vše doručíme," uvedl mluvčí.

Cupal zdůraznil, že vyšetřování případu je teprve v počátcích. Kriminalisté jej zatím budou vyšetřovat kvůli podezření ze spáchání porušování listovního tajemství. Mimo jiné budou i prověřovat, zda kauza nesouvisí s případem z roku 2003, kdy byl osmatřicetiletý celník zaměstnaný na poště zadržen kvůli vykrádání balíků směřujících do republiky ze zahraničí. Podle policie tehdy způsobil škodu 25.000 korun.

Pošty na celém světě se čas od času potýkají se ztrátami či vykradením poštovních zásilek. Za takovými případy většinou stojí jednotlivci. Případ z Břeclavi je svým rozsahem mimořádný.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat