Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

„Je to ohromné pokrytectví“

Česko

Vyznamenání pro českého prezidenta Václava Klause vyvolalo odpor v Rakousku i u sudetských Němců

MNICHOV/PRAHA Bývalý bavorský premiér za CSU Günther Beckstein zrušil svůj avizovaný projev na pondělním setkání Peutingerova Collegia v Mnichově, na němž kolegium slavnostně propůjčí českému prezidentovi Václavu Klausovi zlatou Peutingerovu medaili. Beckstein oficiálně zdůvodnil zrušení svého oslavného projevu na adresu Václava Klause tím, že bohužel musí ve stejné době být kvůli jiné neodkladné záležitosti na jiném místě.

Některá německá média ale spekulují o tom, že bavorský expremiér se jen zalekl silného odporu, který jeho plánovaná řeč vyvolala mezi sudetskými Němci. Václav Klaus má totiž u vysídlenců pověst člověka,který patří k nejradikálnějším zastáncům absolutní platnosti poválečných Benešových dekretů, včetně dekretu omilostňujícího pachatele násilí na civilních obětech odsunu.

„Pokud Beckstein pronese na Klausovu adresu oslavný projev, čeká ho o dva týdny později na sudetoněmeckém srazu v Augsburgu pískot,“ napsaly například noviny Nürnberger Zeitung.

Připomínají, že vysídlenci z Československa či jejich potomci, kterých žije v Bavorsku více než jeden milion, jsou nejvěrnějšími voliči bavorské CSU.

A rozházet si takovou voličskou základnu krátce před volbami do Evropského parlamentu by asi nebylo podle novin úplně moudré. Beckstein po třídenním váhání oslavný projev v Mnichově odřekl. Sudetští Němci protestovali i proti vyznamenání, které 10. května udělila Klausovi Nadace Friedricha von Hayeka v německém Freiburgu.

Nejvyšší rakouské ocenění S protesty proti medailím a cenám, které Václav Klaus v poslední době sbírá v Rakousku i Německu, jako by se vůbec roztrhl pytel. Silnou odezvu vyvolalo i včerejší udělení nejvyššího rakouského státního vyznamenání, které při své návštěvě Prahy předal Klausovi jeho rakouský protějšek Heinz Fischer.

„Klaus bude za své protirakouské a protiněmecké postoje oceněn řádem za zásluhy o Rakouskou republiku. To je ohromné pokrytectví,“ řekl Manfred Heinbuchner, mluvčí rakouské strany Svobodných (FPO) pro otázku vysídlenců.

Jiná rakouská média ale spekulují o tom, že Klausovo ocenění by mohlo vyvolat dojem rakouské spoluúčasti na blokování ratifikace Lisabonské smlouvy, jejímž je Klaus odpůrcem. „Že je právě tohle na Hradčanech naprosto žádoucí, se dá tušit,“ napsal deník Der Standard. I když myšlenka vzájemného udělení řádů oběma prezidentům vzešla podle listu z pražské prezidentské kanceláře, rakouská strana měla údajně ve vší slušnosti poukázat na to, že doba pro Klausovo vyznamenání není ideální.

„Střelba z Pražského hradu proti Lisabonské smlouvě působí čím dál tím absurdněji, zdržovací taktika je dětinská,“ napsal další deník Salzburger Nachrichten.

Ačkoliv ale rakouská média Klausovy názory kritizují, nejen v bulvárních, ale i seriózních denících vyjadřuje řada čtenářů českému prezidentovi podporu. Rakušané totiž patří k největším euroskeptikům v rámci celé Evropské unie.

„Střelba proti Lisabonské smlouvě působí čím dál tím absurdněji, zdržovací taktika je dětinská.“

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...