11. ledna 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rok od zmizení Míši: tělo se nikdy nenašlo, jaké zůstávají otazníky?

Policie vyhlásila pátrání po Michaele Muzikářové 11. ledna 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie vyhlásila pátrání po Michaele Muzikářové 11. ledna 2017. | foto: archiv

ÚSTÍ NAD LABEM / PRAHA Tento čtvrtek se naplnil přesně rok, co se pohřešuje Michaela Patricie Muzikářová z Ústí nad Labem. Kriminalisté kauzu loni v půli září odložili, dívku nenašli. Jako hlavní podezřelý zůstal partner její matky Otakar S., který si však podrobnosti nechal pro sebe. Spáchal sebevraždu. Případ loni platil za jednu z nejsledovanějších kriminálních kauz v zemi. Server Lidovky.cz připomíná nejzásadnější motivy případu. Současně přináší otázky, které po něm zůstaly.

Když policie kauzu oficiálně uzavřela, šéf krajské kriminálky v Ústí nad Labem Marin Charvát poznamenal důležitou věc. Přestože se speciální tým za účelem nalezení ztracené dívky rozpustil, pátrání neustalo. Probíhá jen s menší intenzitou.

„Případ je oficiálně odložený, ale pátráme dál, jen už na tom nedělá speciální tým. Pořád máme co prověřovat. Konkrétní informace, kde by tělo mohlo být, ale prostě nemáme. Hledáme, jak se říká, jehlu v kupce sena,“ sdělil Charvát na sklonku loňského roku v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Vedle toho podotkl, že by své lidi v případu vedl obdobně. „Kdybychom dostali šanci řešit ho znovu, postupovali bychom stejně. Jiný postup mě nenapadá. Udělali jsme opravdu maximum. Bohužel, nepodařilo se nám dojít do toho pomyslného cíle,“ prohlásil s tím, že to je jediný případ, v němž jako oběť figurovalo dítě, který nerozlouskl.

Následujícími řádky Lidovky.cz rekapitulují případ tak, jak o něm referovaly loni v září, když ho kriminalisté pod vedením Charváta uzavřeli.

Co se stalo? 
Odpověď na tuto otázku definitivně „rozmlžil“ Otakar S., který byl poslední tři roky přítelem matky ztracené dívky, Evy. Muže totiž loni 30. ledna našla policie mrtvého v pronajatém bytě domu v obci Čeminy na Plzeňsku, kde trávil čas přes týden. Otakar S. se oběsil. Za sebou měl v tu chvíli několik výslechů, pro kriminalisty představoval jediného podezřelého.

Vývoj případu

  • 11. ledna 2017 oznámila zmizení Michaely Muzikářové její matka Eva, dívčin mobil byl naposledy aktivní večer předtím
  • 30. ledna našla policie mrtvého přítele Míšiny matky Otakara S., muž se oběsil
  • 4. února LN informovaly, že od konce roku 2016 čelil Otakar S. obžalobě ze zneužívání nezletilé dívky, Míša byla kvůli tomu vypovídat
  • 18. května deník Mladá fronta DNES přinesl informaci, že se Otakar S. snažil před únosem dívky otrávit plynem sebe, Míšu i její matku
  • 27. července server iRozhlas informoval, že policii pracuje už jen s jedinou verzí případu - že dívku zabil Otakar S.
  • 15. září policie oznámila odložení vyšetřování okolností zmizení Michaely Muzikářové

Dívka se pohřešuje přesně od 11. ledna loňského roku, kdy nepřišla na vyučování. Část cesty do školy zabírá jedna z bezpečnostních kamer, která Míšu snímala každý den. „To ráno pod tou kamerou neprošla. Z toho jsme vydedukovali, že Míša do školy nešla,“ prohlásil šéf oddělení obecné kriminality krajského policejního ředitelství Martin Charvát. Prakticky ve stejnou dobu však jiné kamery na jiném místě zaznamenaly něco, co je pro celý příběh možná klíčové.

„Auto podezřelého bylo stejný den v 7:15 na kameře na příjezdu do Plzně,“ uvedl Charvát. Otakar S. tuto skutečnost policii při výsleších zapřel. Obsah výslechů si kriminalisté nechali pro sebe, ale přidali důležitou poznámku. „V jeho výpovědích byly hrubé rozpory, které nedokázal vysvětlit,“ podotkl Charvát. Je pravděpodobné, že Otakar S. s sebou měl ten den v autě Míšu. Co tomu nasvědčuje? Například to, že policie po jeho smrti objevila v kufru auta její školní pomůcky – kružítko a nůžky. Nicméně do skonu Otakara S. neshromáždila dost důkazů, aby ho mohla obvinit.

Kde je Míša?
V tomto ohledu nelze podezírat policii, že by se snažila před veřejnosti něco zakrýt. Vyšetřovatelé sami nevědí. Jejich vyjádření ale dávají tušit, že se hledá jen tělo. Už krátce po zmizení dívky se drželi verze, že Michaela není naživu. „Budeme dál pracovat s rodinou tak, abychom případně zjistili další indicie, které by nás mohly dovést k tělu,“ prohlásil šéf severočeské kriminálky Martin Charvát.

Rozdělený národ

Policie se pustila do pátrání po dívce 11. ledna večer, kdy se na ni obrátila matka děvčete Eva. V první fázi kriminalisté pročesali nejbližší okolí domu poblíž centra Ústí nad Labem, kde Míša s matkou žila. Pátraní tak rozvíjeli k přilehlým kopcům, lesům a ve finále se dopracovali k odjezdovým trasám z Ústí. V následujících měsících se policie probrala výpověďmi zhruba tisícovky osob, které kvůli Míše vyslechla.

Otakar S. spáchal sebevraždu na konci ledna.
Šéf severočeské kriminálky Martin Charvát.

Na přelomu února a března nejintenzivnější pátrací akce ustaly. Policie se od té doby soustředila na prohledávání několika lokalit na Plzeňsku, kde pobýval přítel Míšiny matky Otakar S. „Šlo o místa především v oblasti obce Hadačka, přilehlou raketovou základnu a byly to i přilehlé rybníky. Využili jsme psy na vyhledávání těl, využili jsme potápěče, využili jsme sonar, bohužel jsme byli neúspěšní,“ poznamenal Charvát.

Jaký měl motiv Otakar S.? 
Motivy Otakara k předpokládanému únosu a možné vraždě Míši lze najít v jeho minulosti. Jak server Lidovky.cz v únoru zjistil, muž od konce loňského roku čelil obžalobě z pohlavního zneužití nezletilé dívky. Shodou okolností šlo o kamarádku Míši, která v této souvislosti byla i vypovídat na policii. Serveru Lidovky.cz otec jiné Míšiny kamarádky potvrdil, že dívka si jeho dceři stěžovala na, diplomaticky řečeno, obtěžování ze strany Otakara S.

Jak o kauze referovaly Lidovky.cz

Server Lidovky.cz rovněž zjistil, že policie narazila v dívčině pokoji na vzorek mužského spermatu. Server iRozhlas v červenci přišel s informací, že tyto stopy zachytili vyšetřovatelé na dívčině prádle a že patřily Otakaru S. Míša muže přitahovala, touhu po ní se snažil zbavit sexuálním stykem s její matkou. Hluboké dilema mezi vztahem k oběma chtěl Otakar S. dramaticky rozetnout ještě předtím, než dívka zmizela. Podle deníku Mladá fronta DNES v prosinci dívku s matkou uspal, v bytě pustil plyn a po ulehnutí čekal na to, až plyn všechny otráví.

Sexuální motiv Otakara S. v souvislosti s případem zmizelé Míši policie oficiálně přiznala, ačkoliv v něm mluvila spíše jen v obecné rovině. „Byly to trestné činy proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. V těchto trestních řízeních jsme také prověřovali podezřelého,“ potvrdil náměstek ředitele policie v Ústeckém kraji pro vyšetřování Zbyněk Dvořák. Rozjet stíhání Otakara S. už však kvůli jeho sebevraždě nestihli.

Jaká byla role matky?
Pokud kriminalisté v něčem zachovali stoprocentní zdrženlivost, bylo to vyjadřování k úloze Míšiny matky v celém případu. Policie k jejímu chování nepřidala snad jediný komentář. Jen potvrdila, že byla zmizení své dcery oznámit. Během pátraní se přitom Eva Muzikářová nechovala jako typická matka postrádající své dítě.

Minimálně před ostatními na sobě nenechala nic znát, i blízcí rodiny se pozastavovali nad její lhostejností a podle dostupných informací se nesnažila k nalezení své dcery nijak zvlášť přispět. Paradoxně ona zůstala v celém případu jedinou potrestanou, soud jí totiž uložil desetiměsíční podmíněný trest s odkladem na dva roky za propagaci nacismu. Žena mimo jiné na sociální síti Facebook vystupovala pod jménem milenky nacistického vůdce Adolfa Hitlera Evy Braunové.

jhoJan Horák