130 let
Brigádní generál ve výslužbě Doron Tamir

Brigádní generál ve výslužbě Doron Tamir | foto: MAFRA - Petr Kozlík

Je to příležitost, za deset let může být Česko kybernárod, říká generál

Česko
  •   12:00
„Nejde jen o obranu před hackery, kybernetická bezpečnost je obrovská příležitost pro českou ekonomiku,“ zdůrazňuje brigádní generál ve výslužbě Doron Tamir. „Můžete se v této oblasti stát evropským centrem. Máte k tomu všechny předpoklady.“

Rozhovor s bývalým šéfem Zpravodajského sboru a architektem kyberbezpečnostní strategie Státu Izrael hovořil pro sobotní vydání LN Jan Klesla.

LN: Jak dnes vypadají kybernetické hrozby?
Neustále a neuvěřitelně rychle se vyvíjejí a narůstají. Celé odvětví kybernetické bezpečnosti se současně snaží jim předcházet, což ovšem nemůže být nikdy stoprocentní, protože hackeři budou vždy krok před námi. Proto se musíme snažit myslet jako oni, jak se říká, nekonvenčním způsobem. Kde jsou naše slabá místa, kde jsme zranitelní.

Simulace kyberútoku: stát prohrál s piráty bitvu o elektrárnu

Je to vlastně stejné jako v klasické válce. Vyvinete tank, druhá strana vyvine protitankovou střelu, vyvinete lepší maskování letadel, druhá strana vyvine lepší radar. Zásadní rozdíl je v­tom, jaké škody dnes můžete prostřednictvím kyberútoků způsobit bez jediného výstřelu.

Izrael stále čelí takovým útokům. Například je duben a každý rok touhle dobou začnou útočit Anonymous a­s­nimi zpřízněné skupiny.

LN: Co jsou tedy největší problémy?
Nejde o to, co je největší hrozba, ale co všechny představují dohromady. To nás dostalo do úplně nové éry bezpečnosti. Pokud se na to podíváte z hlediska státu, tak samozřejmě musíte chránit takzvanou kritickou infrastrukturu, tedy elektrárny, vodárny a podobně. Následky takových útoků mohou být hrozné, moderní společnost neví, jak žít třeba bez elektřiny. Každá země si definuje kritickou infrastrukturu jinak, podle toho, co je pro ni důležité. Ve Spojených státech jsou to třeba i národní symboly, v Izraeli je to také památník holokaustu Jad vašem, protože je to součást naší historie a identity a­ty musíme chránit.

Pak jsou tady typy hrozeb, které nemusí stát lidské životy, ale mohou být velice nepříjemné. Podívejte se jen na svůj mobilní telefon. Na jednu stranu je to fantastický nástroj, na tu druhou ale také sama o sobě obrovská hrozba. Dnes se mluví o takzvaném internetu věcí, takže si představte třeba chytrý dům, kde můžete na dálku ovládat klimatizaci, topení, ledničku nebo pračku. Celé to řídí nějaký počítač, do kterého se může útočník dostat třeba prostřednictvím vašeho telefonu a zničit váš domov.

Autor: Jan Klesla
  • Vybrali jsme pro Vás