Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do vězení ani tentokrát dobrovolně nenastoupím, vzkázal Smetana

Česko

  11:11aktualizováno  11:49
PRAHA - Kreslíř tykadel Roman Smetana v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu uvedl, že do vězení dobrovolně nenastoupí. Stojí si totiž stále za tím, že pokreslením politických plakátů pouze vyjádřil názor a trestného činu se nedopustil.

Řidič autobusu pomaloval plakáty politických stran před volbami a teď si vyslechl trest foto: Reprofoto

Nejvyšší soud zamítl ministerskou stížnost ve Smetanově případu a potvrdil tak předchozí verdikt soudu. Bývalý olomoucký řidič si tak musí odpykat zbytek trestu.

"Rozhodnutí soudu beru na vědomí. Spíše jsem očekával, že se soud pokusí mému znovuuvěznění vyhnout, pokusí se uklidnit situaci a kauzu definitivně shodí ze stolu. Nestalo se," dodal ještě k rozhodnutí soudu Smetana pro iDnes.cz.

Jako "šokující zprávu" označila verdikt nad Smetanou prezidentská kandidátka Táňa Fischerová. Podle ní se přesně ukazuje, jak funguje právo proti zdravému rozumu. "Ta mašinérie semlela slušného člověka. Pan Smetana podle mě do vězení nikdy nepatřil," řekla serveru Lidovky.cz Fischerová.

Překvapilo ji, že soud připustil označení plakátů jako cizí majetek. "Plakát je věc, kterou vystrčíte do veřejného prostoru, a není to žádný majetek," míní politička.

K TÉMATU:

Fischerová se Smetany zastávala už v minulosti. Jeho nevinu hájila několikrát v médiích a doprovázela ho také ve chvíli, když se v dubnu rozhodl vydat do rukou policie. Stejně tak se za Smetanu postavil například Český helsinský výbor, který se u ministra spravedlnosti dožadoval podání stížnosti pro porušení zákona ve Smetanově případu.

Nyní už exministr Jiří Pospíšil žádosti počátkem léta vyhověl. Ke čtvrtečnímu verdiktu Nejvyššího soudu pro Lidovky.cz naznačil, že sám by případ posuzoval asi jinak. "Soukromý právní názor na to mohu mít trochu odlišný, než rozhodl Nejvyšší soud, ale nezbývá mi než rozhodnutí respektovat. Zjevně se spíše přiklonil k ochraně majetku než ke svobodě slova," prohlásil Pospíšil.

Anketa

Jak byste potrestali Smetanu za pomalování plakátů?

Nijak, bylo to jen vyjádření názoru 3424
Stačila by bloková pokuta 1290
Stačily by veřejně prospěšné práce 304
Podmíněný trest na pár měsíců 65
Zaslouží si několik měsíců vězení 75
Měl by jít na rok do vězení 41
Zaslouží si ještě tvrdší trest 547

Roman Smetana si bude muset odpykat zbytek trestu za pokreslení předvolebních plakátů v Olomouci. Za mřížemi si má odsedět zbývajících 67 ze 100 dní. Ve vězení už byl počátkem léta, výkon trestu mu byl však kvůli podané ministerské stížnosti přerušen. Podle Nejvyššího soudu bývalý řidič autobusu překročil hranici politického projevu a dopustil se útoku na majetek.

Smetanovi hrozí ale ještě další trest kvůli tomu, že posledně do vězení nenastoupil v den, kdy měl.

Jak zdůvodnil Smetana svůj čin

„Zejména pohled na vyumělkovaný obraz politiků na reklamních polepech, vysmívající se tváře a prázdná hesla mne popouzely natolik, že jsem uvažoval, že odmítnu s takovouto reklamou vylepenou na boku svěřeného autobusu jezdit a požádám o jeho výměnu. Nakonec jsem se ale rozhodl zakoupit lihové fixy a dokresloval jsem politikům tykadla a připisoval různá hesla.“ (z dopisu Nejvyššímu soudu)

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...