27. května 2018 16:39, aktualizováno  18:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Je to spíš k pláči.‘ Incident v divadle byl podle Vokřála smutné sbírání předvolebních bodů

30 členů hnutí Slušní lidé a utvořilo před herci řetěz . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 30 členů hnutí Slušní lidé a utvořilo před herci řetěz . | foto: Jana MachalickáLidové noviny

BRNO Sobotní pokus hnutí Slušní lidé zastavit kontroverzní hru byl podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) smutným sbíráním předvolebních bodů. Příznivci hnutí v reakci na nahotu herců v inscenaci Naše násilí a vaše násilí začali dupat, hvízdat a přibližně 20 jich vtrhlo na jeviště. Žádali ukončit produkci a odešli až po příchodu antikonfliktního týmu policie.

„O předpokládaném vyjádření protestu, vzhledem k charakteru hry, jsem věděl. Forma protestu ale odpovídá ‚slušným‘ lidem a Pernicovi. Co jiného se dá jiného od nich čekat,“ napsal Vokřál v textové zprávě. Boxer Zdeněk Pernica je předsedou hnutí. „Je to smutné sbírání bodů do voleb. Spíš k pláči,“ doplnil Vokřál. 

Náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) je rád, že brněnské zastupitelstvo ani rada do dramaturgie festivalu Divadelní svět nakonec nesáhly, ačkoliv byly návrhy hru stáhnout. „Politici nejsou v demokracii od toho, aby určovali dramaturgii divadel, další dění se dalo očekávat. Myslím, že na včerejšek (sobotu) si každý udělal názor,“ uvedl Hollan. Pozornost veřejnosti by se podle něj měla směrovat spíš na festival Re:publika, který začal v sobotu a oslavuje 100 let obnovené státnosti.

Slušní lidé dlouhodobě kritizují politiku nynější koalice na magistrátu v čele s Vokřálem. Na podzim se hnutí chce účastnit komunálních voleb.

Součástí květnového festivalu Divadelní svět Brno má být i divadelní hra Naše...
Demonstranti nesou banner

„Nechceme, aby se podobné provokace v Brně v budoucnu konaly. A naše reakce bude ještě důraznější. Nechceme, aby se podobné prasárny platily z našich daní. Vždyť nemusíte být věřící, a pokud nejste úchyl, je Vám z takového ‚představeni‘ zle,“ napsalo hnutí na své facebookové stránce.

Představení Naše násilí a vaše násilí provokativní formou poukazuje na vztah Západu k blízkovýchodním zemím. V jedné ze scén herec s trnovou korunou znásilňuje muslimku. Inscenace lublaňského divadla v režii Chorvata Olivera Frljiče byla součástí festivalu Divadelní svět Brno, který pořádá Národní divadlo Brno, příspěvková organizace magistrátu.

Narušení hry radikály ze Slušných lidí míří k přestupkové komisi

Případ sobotního narušení inscenace Naše násilí a vaše násilí aktivisty radikálního pravicového hnutí Slušní lidé skončí před přestupkovou komisí. Brněnští policisté předají případ k projednání patrně příští týden. Primátor Petr Vokřál (ANO) označil incident v sále Husy na provázku za smutné sbírání předvolebních bodů. Slušní lidé chtějí kandidovat v komunálních volbách.

Podle Martina Glasera, ředitele Národního divadla Brno, které pořádá festival Divadelní svět včetně kontroverzního sobotního představení, chtěli „brněnští náckové“ vzít spravedlnost do vlastních rukou. „Snaha zakazovat nějaké umění je vždy něco nebezpečného,“ uvedl Glaser.

Policisté v sobotu večer zjistili totožnost 19 lidí, kteří při představení vyšli na pódium, bránili hercům v pokračování a žádali o ukončení produkce. Odešli až za asistence policejního antikonfliktního týmu. Policisté chtějí také ještě analyzovat videozáznamy ze sálu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz