Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je to stejné, jako když koupíte ukradené auto

Česko

Byl to velmi sofistikovaný útok, přiznává generální ředitel firmy OTE Jiří Šťastný. Doufá, že vše skončí návratem odcizených povolenek na účty.

* LN Útoky na registry emisních povolenek se v Evropě objevují docela často. Není čas na zdokonalení bezpečnostních prvků?

Útoky nejsou tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Není to běžný phishing (vylákání hesla či jiných osobních dat pomocí podvodných mailů - pozn. red.), ale velmi sofistikovaný útok, který zde ani nemohu popisovat. Útoky na registry se opakovaně v různých evropských zemích objevují již dva roky.

* LN Za dva roky už se zabezpečením registrů mohla Evropská unie něco udělat...

Jakkoli byrokratický je systém obchodování s emisními povolenkami, standardizované řešení těchto situací stále chybí. V minulosti se to vždy „nějak“ vyřešilo. Nemám rád slovo nějak. A nejsou to jen případy krádeží povolenek. Dalším problémem jsou daňové úniky související s obchodováním s povolenkami.

* LN Očekáváte opětovné zprovoznění registru povolenek až za šest týdnů. Proč to potrvá tak dlouho?

Příčinou dlouhé odstávky našeho systému není stav infrastruktury. Ta je zabezpečena vyšším standardem, než předepisuje příslušné nařízení Evropské unie. Nová technologie je připravena, ale budeme čekat na prověrku bezpečnosti nového systému a na kontrolu ze strany Evropské komise. Možná to bude rychleji, nemáme důvod spuštění jakkoli oddalovat.

* LN Objevují se rozporuplné informace, jak složité nebo snadné bude navrácení ukradených emisních povolenek původnímu majiteli. Jak to tedy je?

Jednoduché to nebude. Evropská komise nemá nástroj, kterým by zneplatnila odcizené povolenky nebo nařídila jejich zabavení. Je to podobné, jako když koupíte v dobré víře kradené auto. Policie bude prošetřovat, za jakých podmínek jste auto získal a zda jste věděl o jeho původu.

* LN Mají tedy okradení vlastníci aspoň malou naději, že se jim povolenky na účet vrátí?

Opět použiji příměr s ukradeným autem. Auto existuje, víme, kde se nachází. Věřím, že Evropská komise nalezne cestu, jak povolenky na účty vrátit. A nalezne opakovatelné, právně ukotvené řešení pro podobné případy do budoucna.

* LN Kdo ručí za případnou krádež povolenek z účtu? Společnost OTE, nebo stát?

Tuto variantu vůbec nezvažuji. Povolenky nikdo nespotřeboval a policie má k dispozici nástroje, jak je zajistit a vrátit na účet právoplatného majitele.

* LN Řecká média přinesla informaci, že útok byl veden přes zavirované počítače z této země. Lze tuto informaci potvrdit?

Tuto informaci slyším poprvé od vás. Ale je pravda, že v oznámení firmy Blackstone Global Ventures o krádeži povolenek se objevilo jisté řecky znějící jméno. Takže je to možné.

Evropská komise nemá nástroj, kterým by zneplatnila odcizené povolenky nebo nařídila jejich zabavení. Je to podobné, jako když v dobré víře koupíte kradené auto.

Nová technologie je připravena, ale budeme čekat na prověrku bezpečnosti systému a na kontrolu Evropské komise. Možná to bude rychleji, nemáme důvod spuštění oddalovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!