27. dubna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to totální devastace mojí rodiny, říká Dbalý o kauze Homolka

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz. | foto: Ondřej GolisMAFRA

PRAHA Vůbec poprvé promluvil o své kauze bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý obžalovaný z mnohamilionové korupce. Tři týdny po propuštění z vazby dal serveru Lidovky.cz exkluzivní rozhovor, v němž mimo jiné komentuje tendry, kvůli nimž je stíhán a obžalován, vztah s Ivo Rittigem, drogové eskapády či poznámky, které se staly symbolem jeho případu.

Dbalý se dosud k jedné z největších korupčních kauz současnosti, jímž je hlavním aktérem, nevyslovil. Po propuštění z vazby si vzal několik týdnů na oddych, minulý týden ale serveru Lidovky.cz poskytl obsáhlý a vůbec první rozhovor, v němž komentuje překotné dění posledních měsíců.

Vladimír Dbalý

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz.

Server Lidovky.cz o Dbalého kauze obšírně informuje od jeho zatčení v červnu 2014. Během deseti měsíců publikoval články týkající se jeho zápisníku, jenž policii slouží jako klíčový důkaz, či o kufru naditém penězi. Lékař ho nechal u známého, ale posléze ho vystopovali a zkonfiskovali detektivové. 

Na rozhovor dorazil zarostlý, v ruce papír s poznámkami. Při domlouvání setkání se opakovaně odmítl nechat fotografovat, během samotného rozhovoru nicméně svolil k několika rychlým snímkům.

Během hodiny a půl například popsal, jak zadržení a obvinění ovlivnilo jeho soukromí. „Ztratil jsem elementární lidskou důstojnost, perspektivu. Moje kariéra i rodina jsou v troskách. A to kvůli textu, který jsem nikdy nehodlal v této formě prezentovat. Je to totální devastace mojí rodiny, což možná zvládnu napravit. Zřejmě víc mě však mrzí, že jsou devastovány osudy desítek lidí, kteří se náhodou ocitly v mém textu, s tím se hodně špatně žije,“ postěžoval si obžalovaný exředitel elitní nemocnice v narážce na svoje poznámky, které unikly na veřejnost. Pro policii jde o stěžejní důkaz v kauze Homolka.

Jako první si kvůli ní paradoxně vyslechla odsuzující rozsudek Dbalého manželka. Soud jí uložil podmínku po tom, co vybrala 700 tisíc korun z obstaveného konta. Sám lékař se nicméně dostal do nesrovnatelně složitější situace. Zastupitelství ho zkraje dubna obžalovalo kvůli manipulacím se zakázkami na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože, z nichž si měl na úplatcích přijít na miliony.

Nová obvinění v kauze Homolka

  • Vladimír Dbalý - ředitel nemocnice 
  • Emilii Bialešová - hlavní účetní 
  • David Michal - právník 
  • Zdeněk Čáp - poradce
  • Josef Kantůrek - poradce
  • Roman Žďárek - poradce

Obvinění jsou mimo jiné  pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Vedle toho donedávna špičkový manažer a dalších pět lidí čelí od dubna třem novým obviněním kvůli smlouvám na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Nemocnici podle policistů způsobili škodu 50 milionů korun, 10 si měli dělit na úplatcích.

V rozhovoru, jenž server Lidovky.cz zveřejní v úterý, mluví lékař nejen o zmíněných tendrech, ale také o jeho vztahu s lobbistou Ivo Rittigem, který do nich podle kriminalistů za Dbalého éry zasahoval, ale i o kokainu, s nímž v závěru ředitelování podle svých slov experimentoval.

Lékař nešetřil kritikou na adresu české justice. Detektivové se ho prý ve vazbě pokusili zlomit. Když se jim to nepovedlo, zavřeli tam místo něj Emilii Bialešovou, dnes již bývalou účetní Nemocnice Na Homolce. Policie věří, že ekonomka má detailní přehled o manipulacích se zakázkami a úplatcích, které si skupina kolem Dbalého měla rozdělovat. Účetní a Dbalý jsou obviněni kvůli zakázce na účetní poradenství.

Sám lékař je přesvědčen, že nasbírané důkazy vypovídají v jeho prospěch. Tedy potvrzují verzi, že k žádným manipulacím, potažmo uplácení nemohlo dojít a nedošlo. Připouští nicméně, že k verdiktu soudu je skeptický.

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. I kvůli ní je již obžalován.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!