4. června 2012 12:13, aktualizováno  22:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathův žalobce odmítl podjatost. Nadřízení věc prošetří

Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Jirát na archivním snímku z roku 2003 | foto: ČTK

PRAHA Petr Jirát, nový státní zástupce v kauze Davida Ratha, důrazně odmítá případnou podjatost v případu. Jeho bratr-dvojče Václav Jirát totiž pracuje pro firmu, která v policejním spisu figuruje. „O práci se se svým bratrem nebavím,“ tvrdí Petr Jirát.

Žalobce považuje možné obavy z podjatosti za "vyspekulované fabulace". „Myslím, že všichni kolegové, kteří mě dobře znají, se této informaci museli skutečně jen zasmát,“ řekl Jirát serveru iDNES.cz.

Obavy z případné stížnosti rozhodně nemá, s bratrem se prý o práci nebaví. „Máme o víkendech jiné starosti,“ dodává Jirát. Právě celou sobotu a neděli se Lidovky.cz snažily vyjádření obou bratrů získat, ale marně.

Firma Energie stavební a báňská prý v usnesení o zahájení trestního stíhání není obsažena, takže k obavám by ani neměl být důvod.

ČTĚTE VÍCE:

Státní zástupce, který dostal za mříže například bývalého ministra financí Iva Svobodu se do případu pustil s vervou. Důrazně odmítá, že by středočeská prokuratura zametla celou kauzu pod koberec. Jak pro obviněné, tak pro jejich obhajobu prý není příznivá zpráva, že se případ vyšetřuje právě zde.

Možnou podjatost prošetří šéf středočeského zastupitelství

Vedené Středočeského zastupitelství se bude zabývat možnou podjatostí Petra Jiráta. "Nejdříve je nutné se seznámit s případem, pak teprve můžu posuzovat, zda tam nějaká informace je, nebo není," řekl serveru Lidovky.cz a Aktuálně.cz krajský státní zástupce Martin Staněk.

„Ta kauza poběží dál na základě pevně položených základů severočeskými žalobci a ve spolupráci s policií. Jsou tam tak naprosto kované důkazy, že z nich nelze uhnout a my na tom budeme s policií pokračovat dál,“ řekl serveru Jirát.

Václav Jirát, bratr nového státního zástupce v případu bývalého středočeského hejtmana, pracuje pro firmu, která ve figuruje v policejním spisu. Právně totiž zastupuje společnost Energie stavební a báňská, na níž detektivové narazili, když rozkrývali údajné manipulace při výběrovém řízení na opravu buštěhradského zámku.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!