Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je třeba legalizace, volali zastánci

Zastánci legalizace marihuany pochodují směrem na Parukářku, kde akce Global Marihuana March vyvrcholí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zastánci legalizace marihuany pochodují směrem na Parukářku, kde akce Global Marihuana March vyvrcholí. | foto: ČTK

PRAHA Několik stovek mladých lidí se dnes odpoledne sešlo u sochy svatého Václava na Václavském náměstí v Praze, aby společně demonstrovali za legalizaci marihuany. Vybavili se transparenty s charakteristickou siluetou konopného listu a nápisy "Je třeba legalizace" a "Voní hezky".

Akce pokračovala pochodem městem a hudebním happeningem na Žižkově, jehož se podle pořadatelů zúčastnily tisíce lidí.

Půl hodiny po začátku demonstrace se její účastníci vydali na pochod; směr udávala červená dodávka se sound systémem, hrajícím hlasitou hudbu, a vyzdobená transparentem s nápisem "Konopí je lék".

Během pochodu počet účastníků stále stoupal
Během pochodu Vinohradskou ulicí počet účastníků demonstrace stále stoupal a průvod skandujících demonstrantů se roztáhl až na několik stovek metrů. Někteří z nich se vybavili velkými vodními dýmkami, jeden měl místo transparentu bezmála dva metry dlouhou maketu "jointa" marihuany.

Uvozovky dolníVrátili jsme se zpátky k pořádné demonstraci, v minulých letech to byl spíš hudební festivalUvozovky horní


Průvod procházel ulicemi metropole za doprovodu řady policistů, kteří zastavili dopravu a umožnili mu volný průchod. Cílem demonstrantů byl park na žižkovské Parukářce, kam většina z nich dorazila za necelou hodinu.

Na místě už byly připraveny hudební scény, na nichž organizátoři demonstrace připravili program trvající až do večera. Vystoupily například skupiny Apple Juice, Gang ala Basta, Unity i řada dýdžejů. Lidé měli o hudební vystoupení, na něž měli volný vstup, velký zájem, takže početné skupiny dalších účastníků happeningu na Parukářku proudily ještě více než hodinu po příchodu čela průvodu.

Čeští zastánci legalizace marihuany se počátkem května setkávají pravidelně, nyní už pojedenácté, v rámci celosvětové akce letos nazvané Global Marihuana March. Letos se projektu podle pořadatelů zúčastnili lidé ve 239 městech řady zemí.

V minulých letech se akce zastánců legalizace marihuany konaly na Letné. Tam se nyní budují nové dopravní komunikace. "Vrátili jsme se zpátky k pořádné demonstraci, v posledních pár letech to byl spíš hudební festival," řekl ČTK organizátor David Čermák z občanského sdružení Za legální konopí, který počet účastníků pochodu odhadl na nejméně 4000.

Zázemí akce přesto mohlo směle nést srovnání s běžnými hudebními open air festivaly; nechyběly stánky s občerstvením i mobilní toalety. Velkou část nákladů na akci podle Čermáka hradí výnosy z prodeje ve stáncích, na zbytek přispěli sponzoři, například firmy, jež z konopí vyrábějí kosmetiku i jiné výrobky. "Fakta jednoznačně vypovídají o tom, že konopí je jedna z nejlépe využitelných rostlin," prohlásil Čermák.

Organizátoři doufají v přehodnocení postoje státu k různým drogám
Organizátoři protestní akce doufají v to, že novela trestního zákoníku, kterou projednává sněmovna, přehodnotí postoj státu k různým drogám. Podle zastánců legalizace konopí by nové paragrafy měly rozlišovat mezi konopím a "tvrdými" drogami a zejména zrušit postih za pěstování a držení marihuany pro vlastní potřebu.

"Myslím si, že je jenom otázkou času, kdy se ten zákon změní, protože míra užívání konopí je obrovská," konstatoval Čermák. Podle jeho zkušeností zákon pěstování a užívání konopí stále silně postihuje, přestože česká společnost k jeho uživatelům stále tolerantnější.

"Hodně případů je pěstování ze zdravotních důvodů, kdy je prokazatelné, že (lidé) konopí pěstují pro vlastní potřebu a léčebné účely, a přesto je police stíhá," posteskl si Čermák.

Přístup úřadů k marihuaně je podle něj v různých krajích Česka odlišný, například právě v Praze je policie tolerantní. Podle něj se proto účastníci demonstrace, kteří u sebe třeba měli "větší než malé" množství marihuany, dnes policistů nemuseli obávat. "Nedovedu si představit, že by tady proběhl policejní zásah mezi tisíci lidí, kteří se baví způsobem, že leží na trávě a poslouchají muziku," dodal.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Hudebnímu divadlu Karlín budou chybět tři miliony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Hudebnímu divadlu Karlín budou chybět tři miliony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Hudebnímu divadlu Karlín budou chybět tři miliony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...