Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je tukový gang výmyslem policie?

Česko

LIMA Šéf peruánské policie odvolal velitele kriminálního oddělení vyšetřujícího existenci gangu, který údajně vraždil za účelem získání lidského tuku pro evropský černý trh. Mezitím se objevily názory, že úřady si příběh o gangu vymyslely. Důvodem údajně mohla být snaha rozptýlit podezření, že peruánská policie má v posledních letech na svědomí smrt několika desítek lidí.

Peruánská policie nedávno oznámila zatčení čtyř osob, které se přiznaly k pěti vraždám za účelem prodat tuk obětí na černý trh v Evropě pro kosmetické a farmaceutické účely.

Policie je podezírala z desítek podobně motivovaných vražd. Odborníci však byli k možnosti existence černého trhu nebo kosmetické či zdravotnické hodnoty tuku odebraného cizí osobě skeptičtí. U zatčených se nicméně tuk našel.

Vyšetřování gangu pojmenovaném pishtacos po mytických zabijácích vraždících lidi kvůli tuku vedl šéf kriminální policie Félix Murga a šéf peruánské policie pro boj proti únosům Jorge Mejía. Oba původně tvrdili, že zloději tuku mohou stát za zmizením až šedesáti lidí v centrální provincii Huánuco.

Peruánský deník La República však poté citoval tamější policii, podle které byla tato tvrzení nadsazená. Překvapivý je podle agentury AP také fakt, že úřady obvinily podezřelé kromě z vražd, spiknutí a držení zbraní také z překupnictví drog.

Velitel peruánské policie Miguel Hidalgo v úterý oznámil, že Murga byl propuštěn. Policie podle něj zahájila vnitřní vyšetřování.

Bývalý náměstek ministra vnitra Carlos Basombrio v internetovém příspěvku na blogu s politickými analýzami naznačil, že policie si mohla příběh vymyslet, aby odvrátila pozornost od nedávno zveřejněného magazínového článku, podle něhož policie v letech 2007 a 2008 v pobřežním městě Trujillo zabila 46 podezřelých.

Tuku je dost zadarmo Policie tvrdila, že tuk byl prodáván prostředníkům v peruánské metropoli Limě a pak zasílán kosmetickým společnostem v Evropě. Zatčeni byli tři muži, mezi nimi i šestapadesátiletý vůdce gangu Hilario Cudena, a jedna žena. Úřady nicméně žádný prodej lidského tuku nepotvrdily. Identifikovat dokázaly jednu oběť.

Odborníci citovaní AP tvrdili, že užití v medicíně a kosmetice může mít lidský tuk odsátý samotnému pacientovi. Pochybnosti vyvolala i existence černého trhu s lidským tukem, údajně totiž existuje dostatek lidí, kteří by byli připraveni ho darovat.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Stavební pozemek u Hradce Králové
Stavební pozemek u Hradce Králové

Josefa Košťála, Neděliště, okres Hradec Králové
4 000 000 Kč