Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jeden generál a dva soudy: u jednoho mu jde o svobodu, u druhého o rentu

Česko

  6:00
PRAHA - Během jara se začne vnášet světlo do kauzy, v níž uvízl jeden z dříve nejvýše postavených důstojníků české armády. Generál Vladimír Halenka se měl podílet na tom, že se české ozbrojené síly zbavovaly bezvadného majetku a prodávaly ho pod cenou. Státní zástupce posadil na lavici obžalovaných celkem čtyři lidi, Halenkovi v případě uznání viny hrozí až 12 let za mřížemi.

Generál Vladimír Halenka. foto: www.army.cz

Obžaloba čtyřčlenné skupiny včetně generála „přistála“ na stole Městského soudu v Praze loni v červenci. Po téměř devíti měsících si příslušný soudce kauzu nastudoval tak, aby mohl nařídit hlavní líčení. Rozhodl tak v těchto dnech. Exponovaný proces startuje v polovině května. Halenka je jedním z hrstky takto vysoce postavených českých důstojníků, kteří se za možné machinace s armádním majetkem zodpovídali před soudem.

„V této věci je nařízeno hlavní líčení,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Proces startuje 15. května, pokračovat má následující dva dny. Podle plánu se pak naváže třemi jednacími dny v půli června. „V této věci je kromě výslechu obžalovaných naplánováno celé rozsáhlé dokazování,“ přiblížila program na úvod procesu mluvčí Puci.

Obžalovaný generál kvůli zdraví opustil armádu, výsluhu dostane. Stropnický to prověří

Předmětem kauzy je dvojice obchodů z let 2010 a 2013. Do údajně nezákonných transakcí se podle obžaloby vedle Halenky, který řídil Sekci podpory ministerstva obrany, zapojili šéf Agentury pro nakládání s veřejným majetkem Josef Lachman, jeho zástupce Roman Pavlík a ředitel Vojenských opraváren VOP CZ Adolf Vermiřovský. Skupina údajně pracovala následovně: Halenka po konzultaci s Vermiřovským vyřadil funkční techniku, Lachman odklepl její prodej Vermiřovskému a ten ji přeprodal soukromé firmě.

„Jednalo se o mimořádné množství lukrativního kvalitního majetku státu. Ten se pak dostal za neadekvátní, nízkou protihodnotu, do dispozice státního podniku, který jej, rovněž za neadekvátní, nízkou cenu, dále převedl do soukromých obchodních společností, které si takovéto movité věci dříve u státního podniku objednaly,“ popsal podstatu kauzy serveru Lidovky.cz státní zástupce Pavel Prygl, který případ poslal k soudu.

‚Obžaloba se opírá o celou řadu důkazů‘

Předmětem obou transakcí byly motory do bojových vozidel. Na prvním obchodě mělo ministerstvo obrany tratit 10 milionů korun. Druhý obchod se kvůli intervenci tehdejšího náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka neuskutečnil. Picek ho zastavil jako nevýhodný. Halenka se před soudem bude snažit vyvrátit obžalobu ze zneužití pravomoci úřední osoby, zbytkem skupiny se pak prolíná i obžaloba z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

„Obžaloba se opírá o celou řadu důkazů, které v jejich vzájemném kontextu umožňují učinit závěr o cíleném vyvádění nepotřebného majetku státu, a to za neadekvátní, nízkou cenu, ve prospěch soukromých obchodních společností,“ poznamenal k důkazní situaci žalobce Prygl. „U hlavního líčení očekávám účast všech obžalovaných,“ dodal. Složitost kauzy dokládá to, že než ji státní zástupce předložil soudu, policie ji více než dva roky vyšetřovala.

Ministryně obrany Karla Šlechtová v Afghánistánu.
Vladimír Halenka je obviněn v kauze údajných nevýhodných odprodejů nepotřebných...

Generál Halenka se kroky orgánů činných v trestním řízení cítí dotčený. Podle jeho verze se stejně armáda zmíněné techniky musela zbavit kvůli nadbytečnosti, navíc se prý debat o stanovení ceny neúčastnil. „Dvakrát jsem byl za tuhle zemi ve válce, mám nějakou profesní čest. A oni (policie) mi na základě ničeho řeknou, že jsem byl členem skupiny. Je to vykonstruovaný nesmysl,“ řekl v březnu 2015 krátce po svém obvinění Mladé frontě DNES.

Náhlá ztráta zdravotní způsobilosti

Obžaloba zasáhla generála i jinak, než že ho vystavila hrozbě pobytu za mřížemi. S posledním dnem roku 2017 měl v plánu odejít do civilu. S obžalobou na krku by však přišel o výsluhu, jež podle informací serveru Lidovky.cz u generálů dosahuje výše až 40 tisíc korun. Na rentu nakonec dosáhl. V armádě totiž skončil 24. listopadu kvůli ztrátě zdravotní způsobilosti, nevyhovující kondici mu dosvědčila komise při Ústřední vojenské nemocnici.

Generálův pojistný podvod

Už jednou se generál Vladimír Halenka dostal do střetu se zákonem. V březnu 2015 Mladá fronta DNES upozornila, že se namočil do pojistného podvodu. Neznámý šofér mu naboural auto. Aby se Halenka najisto dostal k penězům za pojistku, jako viníka označil, s jejím vědomím, svou tehdejší partnerku.
Postup nebyl náhodný, jeho družka dříve v pojišťovnictví působila. Pojistku pak Halenkovi vyplatila Česká podnikatelská pojišťovna, mělo jít o několik desítek tisíc korun. Soud v dubnu 2015 generála s jeho paní prohlásil za vinné, ale nechal je odejít bez trestu.
„Děje se tak u věcí, kdy se obžalovaný doznal, činu lituje a uhradí škodu,“ vysvětlil už dříve serveru Lidovky.cz Petr Novák, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8, jenž měl kauzu na starosti.

„Při zániku služebního poměru ztrátou zdravotní způsobilosti vojákovi výsluhové náležitosti náleží,“ vysvětlil už dříve serveru Lidovky.cz pointu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Podle informací serveru Lidovky.cz má mít generál neurologické potíže. Náhlý konec armádní kariéry však zanechal v tehdejším ministru obrany Martinu Stropnickém podezření, zda si lékařské vysvědčení neobstaral generál účelově, aby neriskoval ztrátu výsluhy.

Ministr proto počátkem prosince rozhodl, že rozhodnutí o generálově nedostačujícím zdraví se podrobí zkoumání Ústředí vojenské lékařské komise. Vedle lékařů v ní zasedl i právník, její podobu posvětil právě Stropnický. „Komise neshledala na postupu lékařů Ústřední vojenské nemocnice pochybení a jejich rozhodnutí 21. prosince potvrdila,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Přezkumná komise došla ke svému závěru ve chvíli, když už resort obrany podléhal ministryni Karle Šlechtové. Pro ni tím ale případ neskončil. „S celým případem se chci detailně seznámit, vše nechám znovu prověřit,“ řekla před časem serveru Lidovky.cz. Její podnět vyústil ve správní žalobu, kterou resort podal. „Chceme, aby případ posoudil nezávislý soud,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Pejšek. Soud by tak měl přezkoumat postup původní lékařské komise.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...