Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden obviněný se přiznal, že dělal pro Rusy

Česko

V pečovatelských ústavech prozatím skončily děti údajných ruských agentů.

Moskvě se to nelíbí.

WASHINGTON Skupina údajných ruských špionů zatčených v USA včera absolvovala slyšení před americkými soudy. Do uzávěrky LN předstoupila před soud pětice obviněných, nikdo z nich ale nebyl propuštěn na kauci. Jeden za zadržených se prý také ke spolupráci s ruskými tajnými službami přiznal.

Americké úřady obviněné zadržují ve vazebních věznicích v New Yorku, Bostonu a ve státě Virginie. Před soudem v Bostonu se uskutečnilo slyšení s Donaldem Howardem Heathfieldem a Tracey Lee Ann Foleyovou. Soudkyně rozhodnutí o možném propuštění na kauci odložila na 16. července. V Alexandrii, kde se jednalo o osudu tří členů skupiny, odložil soud na žádost obhajoby rozhodnutí o případném propuštění na kauci na dnešek. Jeden z obviněných, vystupující pod jménem Juan Lazaro, se podle obžaloby přiznal ke spolupráci s ruskými tajnými službami.

Americké ministerstvo spravedlnosti mezitím uvedlo, že má proti zadrženým daleko víc důkazů, než dosud prezentovalo, a že je proti jejich propuštění na kauci. FBI prý také našla v trezoru zadržených 10 000 dolarů ve stodolarových bankovkách.

Všichni údajní špioni jsou podle ruských agentur ruští občané, s výjimkou zadržené Vicky Pelaezové, která je občankou USA. Ostatní se za Američany, Kanaďany nebo Peruánce jen vydávali.

Z deseti zadržených špionů jich osm tvořilo páry a měli i děti. Jaký bude nyní jejich osud, odmítlo americké ministerstvo spravedlnosti komentovat. Ty nezletilé byly prý zatím umístěny do pečovatelských ústavů, uvažuje se však o tom, že by se o ně mohli starat jejich starší sourozenci. Proti umístění dětí do ústavů se ohradil ruský dětský ombudsman. „V situacích, jako je tato, mají přednost blízcí příbuzní a přátelé. Státní péče je tou nejzazší možností,“ citovala agentura Ria Novosti Pavla Astachova.

***

RUSKÁ JEDENÁCTKA

* V neděli bylo na několika místech v USA zadrženo celkem deset údajných ruských špionů. Jedenáctý byl objeven na Kypru, po propuštění na kauci ale zmizel. * Nejsou obviněni přímo ze špionáže, ale ze „spiknutí s cílem vyvíjet činnost nelegálních zahraničních agentů“ a z praní špinavých peněz.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...