* LN Vybíráte dokumenty pro brněnské publikum nějakým zvláštním způsobem?
Výběr probíhá tak, že se během jednoho víkendu snažíme podívat na maximální množství dokumentů a po dohodě s centrálním programovým oddělením zvolíme snímky, které jsou vhodné pro tu kterou denní dobu a jednotlivé sály. Zdejší publikum už trochu známe a víme, jaký film může u diváků uspět. Klademe přitom důraz na pestrost. Máme tři projekční místa, což je poměrně velký prostor.
* LN Kolik snímků Brňané uvidí?
Přivezli jsme jednapadesát dokumentů z celkového počtu 148 filmů, které představujeme v České republice.
* LN Jaká je vlastně návštěvnost brněnské části, vyvíjí se nějak?
Návštěvnost jednu dobu velmi stoupla, protože to byla nová věc. Pak se stabilizovala na určitém počtu - loni na festival zavítalo 6800 návštěvníků. Letos jsme se pokusili propagaci zacílit i jinými směry, takže doufáme, že to číslo bude zase vyšší. Už teď je zřejmé, že i školní projekce se setkaly s větším zájmem. Vidělo je také díky nasazení organizátorů z lužáneckého centra volného času až o patnáct set školáků více než loni.
* LN Jak na dokumenty s tíživou sociální tematikou školáci reagují?
Sledovat reakce žáků a studentů je zajímavé, dost často jsou z filmu doslova opaření. Navíc to pro ně není jen o dívaní, učí se o filmu diskutovat a píší na dané téma třeba i slohové práce. Školy projevují o naše dokumenty dlouhodobě velký zájem, letos jsme projekce nabídli i těm mimobrněnským.
* LN Dočká se letos brněnská část nějakých novinek?
Tou největší je rozšíření projekcí do prostor kulturního centra Starý pivovar, které jsme získali díky spolupráci s Vysokým učením technickým. Novinkou je i možnost předplatného.
* LN Koho vlastně festival v Brně nejvíc zajímá?
Jsou to především lidé, kteří přemýšlejí o světě, o tom, co se kolem nich děje. Nejvíc tedy studenti, sociální pracovníci, politologové, lidé, kteří pracují s dětmi nebo se zabývají životním prostředím. Prostě ti, jejichž zájem mohou kopírovat festivalová témata.
* LN Má Brno pro Jeden svět nějaké specifikum?
To, že je Brno studentské město, nám určitě pomáhá - a to, že je velké město, je naopak trošku komplikace. Nabídka akcí je tu veliká a prosadit se v konkurenci je obtížné. Například v Rožnově je Jeden svět velkou a ojedinělou událostí, v Brně jen další z řady festivalů.
* LN Jak vůbec chápat regionální části festivalů - jsou jejich návštěvníci ochuzeni, nebo se k nim dostanou jen ty nejkvalitnější snímky?
Je to otázka publika. Věřím, že bychom zvládli uvést třeba přes sto filmů, ale v reálu by na ně asi nikdo nepřišel. Proto si vybíráme. Jako úspěch vnímám to, že promítáme v Sále Břetislava Bakaly, kde je tři sta dvacet míst, to už je docela velký krajíc.
Brněnská část festivalu Jeden svět *Datum konání: 10.-15. března 2008 * Místo konání: kino Art na Cihlářské 19, Sál Břetislava Bakaly v Bílém domě na Žerotínově nám. 6 a Kulturní centrum Starý pivovar na Božetěchově 1 * Vstupenky: Předprodej vstupenek v Domě pánů z Lipé a v kinosálech vždy hodinu před projekcí. Cena vstupenek v kině Art a v Sále B. Bakaly je 50 korun za tematický blok, ve Starém pivovaru 40 korun za blok. Karta diváka za 100 korun poskytuje poloviční slevu. *Vybrané dokumenty: Přehlídka nabídne celkem 51 tuzemských i zahraničních dokumentů, které spojuje téma lidských práv. Letošní ročník některými snímky upozorňuje na fungující diktátorské režimy. *Debaty k filmům: Do Brna zavítá například scenáristka a komentátorka LN Petruška Šustrová, ministr životního prostředí Martin Bursík, člen prodemokratického hnutí v Barmě Min Zin nebo bojovník za lidská práva Farid Tukhbatullin z Turkmenistánu. * Výstavy a koncerty: Výstavy přiblíží třeba současný sociální plakát, běloruský disent (Sál B. Bakaly) nebo Arménii jako zemi bolesti či Romy v ČR (Starý pivovar). Netradiční vystoupení nabídnou afghánské tanečnice za doprovodu hudební skupiny Bakhar. * Více informací: www.jedensvet.cz
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno